802.11bf standardı ve WiFi SENS’in gelmesiyle WiFi ağınız nerede olduğunuzu ve hatta solunum hızınızı bilecek.

802.11bf standardı ve WiFi SENS'in gelmesiyle WiFi ağınız nerede olduğunuzu ve hatta solunum hızınızı bilecek.

Etrafımız polarize olmayan elektromanyetik dalgalarla, bilgileri bir noktadan diğerine iletmek için kullandığımız dalgalarla çevrilidir. Cihazlarımıza 4G ve 5G taşıyan dalgalar gibi veya aynı şeyi çok daha küçük bir aralıkta yapan WiFi dalgaları gibi. Bunlar İletişime hakim olan Wi-Fi ağları evimizin veya ofisimizin kapısını geçtiğimizde ve artık dışarıda değiliz.

Bu bağlantıların ağırlığı sayesinde, gelişimlerinden sorumlu olanlar, her nesilde daha da ilerlemelerini sağlamak için farklı yenilikler önermeyi bırakmazlar. Bir sonraki şey, herhangi bir WiFi ağının bizi bulmasına, hareket edip etmediğimizi ve hatta nefesimizin ritmini bilmesine izin vermek olacaktır. ile elde edilecek 801.11bf standardı ve birkaç yıl içinde pazara ulaşması bekleniyor.

WiFi’niz nerede olduğunuzu, hareket edip etmediğinizi ve hatta nasıl nefes aldığınızı bilecek

Wifisens

2024, IEEE’nin şu anda WiFi 802.11bf olarak bilinen yeni bir WiFi standardının gelişini işaretlediği yıldır. Dikili ‘WiFi Algılama’ teknolojisini veya basitçe ‘WiFi SENS’i getirecektir.. Bu, başta yönlendiriciler olmak üzere Wi-Fi yayan cihazların düşük frekanslı emisyonlar sayesinde ortamdaki nesneleri algılamasını sağlayacak bir gelişmedir.

WiFi Alliance’ın zaman zaman açıkladığı gibi, SENS, hem insanların hem de nesnelerin varlığı, yakınlığı ve hatta hareketi. SENS ile WiFi’miz, yayılan dalgalarla etkileşime giren nesnelerin bazı parametrelerini tanımlayabilecek ve bu nedenle, bulundukları ortamı gerçekten şaşırtıcı (vaat edilen) bir hassasiyetle haritalayabilecektir.

192.168.1.1 veya 192.168.0.1: yönlendiriciye nasıl girilir ve bağlantı nasıl yapılandırılır

Amaç, WiFi sinyallerini sonsuza kadar dönüştürmektir. Northestern Üniversitesi’nden Profesör Francesco Restuccia, arXiV makalesinde, “WiFi artık akıllı bir iletişim standardı olmayacak ve haklı olarak tam bir tarama paradigması olacak«, 802.11bf standardının Eylül 2024’te gelişine atıfta bulunur.

Bunu başarmak için standart, oldukça ayrı frekanslarda bulunan iki tür dalganın kullanımını uygulayacaktır. Bir yandan, odalar ve diğerleri gibi alanlardaki hareketi algılamak için (1GHz ve 7.125GHz bantları arasında yer alan) düşük frekanslı dalgalara sahip olacağız. Öte yandan, çok kısa bir mesafedeki hareketleri algılamak için yüksek frekanslı (45 GHz’den büyük) dalgalara ve hareketleri tanımak için yeterli hassasiyete sahip olacağız. Duyarlılık bunu vaat ediyor solunum hızları bile tespit edilebilir.

Bu teknoloji sayesinde, kameralar veya hareket sensörleri gibi mevcut ev gözetim cihazlarından vazgeçmek ve her şeyi WiFi yönlendiricimizin kontrolünde bırakmak mümkün olacak. Yönlendiricimiz evimize izinsiz girişleri tespit edebilecek ve bir aile üyesi bir odaya düşmüş olsa bile. Wi-Fi ağları böylece işlevlerini inanılmaz bir şekilde genişletecektir. Yönlendirici bile evde hiçbir şey olmadığını algıladığında bağlantıyı otomatik olarak kesebilir.

Bütün bunlar, daha önce de söylediğimiz gibi, önümüzdeki 2024 yılının Eylül ayından itibaren bir gerçeklik olmalı. Bu arada, WiFi Alliance, piyasaya ilk çıkacak olan WiFi 7 standardını zaten yayınladı. Wi-Fi ağlarıyla hareket algılamaya geçmeden önce atılması gereken birkaç adım var, ancak onun gelişi çok uzak bir zamanda değil.

Daha fazla bilgi | IEEE

– Haberler 802.11bf standardı ve WiFi SENS’in gelmesiyle WiFi ağınız nerede olduğunuzu ve hatta solunum hızınızı bilecek. aslen yayınlandı Engadget Mobil Samuel Fernandez tarafından.