64 gün 22 saat 18 dakika havada kalan uçak

1958’de, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki bir çölde iki pilot, bugüne kadar aşılmamış bir başarıya imza attı: ara vermeden iki ay üst üste uçak uçmak. Bu, Cessna 172 ve iki pilotu Bob Timm ve John Cook’un hikayesidir. Bugün havadaki kayıtlar biraz farklı.

20. yüzyılın ilk on yıllarında yıllardır uçak pilotları kuruyor. hava direnci kayıtları. Buradaki fikir, yakıt ikmali yapmak zorunda kalmadan kimin en verimli uçuşu gerçekleştirebileceğini görmekti. Ancak, 1923’te havada ilk kez yakıt ikmali için dönüm noktası sağlandı. 37 saat 15 dakikalık uçuşla, kimin en uzun süre havada kalabileceğini ve gerekli tüm yakıtı tüketebileceğini görmek için yeni bir yarış başladı.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/10/e2/12/5e6786db3bef077e90/default-progressive-adaptive.m3u8″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/53/e4/72/5e6787923bef077e59/original/miniatura-aviones-empcios.jpeg»}

Sonraki yıllarda 37 saat aşıldı. Saatlerle değil günlerle sayılmaya başlandı. 1935’te rekor 27 gün, 5 saat ve 34 dakikaydı. On dört yıl sonra, 1949’da rekor 46 gün 20 saat olarak belirlendi. Ama daha da yükseldi, 1958’de rekor havada 50 gün, toplam 1.200 saat 16 dakikaydı.

Yıl 2020 ve hala uçakların neden havada kaldığını tam olarak anlamıyoruz.

Karaya dokunmadan iki ay

O zamandan beri, bu rakam sadece bir kez daha aşıldı. 1958’de de oldu ve uçaktaki iki pilot 64 gün, hatta neredeyse 65 gün boyunca hiç durmadan uçtular. Her şey Las Vegas’taki Hacienda Hotel’de kumar makinesi tamircisi olan Bob Timm’in bir fikri olduğunda başladı. Otel sahibine uçakla bir dayanıklılık uçuşuna sponsor olmayı teklif etti. Otelin adının uçağın yan tarafına yazılmasıyla, sahibi bu fikri kabul etti.

Timm Cook Cessna 172 Sv Nv

Uçağa binmeden önce, Bob Timm ilk önce bir Cessna 172 uçağı satın aldı ve onu başarı için modifiye etti. Bu modifikasyonlar, tüm iç mekanın kaldırılmasını, anında yakıt ikmali platformu veya hatta iki pilotun kendilerini kolayca yıkayabilmeleri için küçük bir “banyo” eklemeyi içeriyordu. Hazırlanan uçakla, uçağın nasıl davrandığını görmek için farklı test uçuşları gerçekleştirdiler. En sonunda, 4 Aralık 1958’de iki pilot havalandı. Las Vegas’taki McCarran Field’dan Cessna 172 ile.

Hacienda Yakıt İkmali

Açıkça, pilotların yiyecek ve su ile yaptığı gibi, uçağın da yakıt ikmali yapması gerekiyordu. Onun için uçak günde iki kez Las Vegas’ta bir otoyolun yanına yere hiç değmeden alçaldı. O sırada uçakla birlikte bir tanker kamyonu sıraya dizildi ve uçuş sırasında uçağa yakıt sağlayan özel bir platform aracılığıyla. Pilotlar da bu şekilde yiyecek aldı. Yakıt ikmali işlemi 64 günlük uçuş boyunca 128 kez gerçekleştirildi.

yeniden doldurma 1

Günler geçtikçe uçak zayıflamaya ve başarısızlıklardan muzdarip olmaya başladı. Esasen iki aydır çalışıyordu, bu yüzden daha erken dağılmaması kesinlikle büyük bir başarıydı. Pilotlar da yorgunluk (uyuyorlardı, ancak kesintili zamanlarda ve gürültülü uçakta) ve stres biriktiriyorlardı.

yeniden doldurma 2

İki pilot böyle Noel ve Yeni Yılı uçakta ve Nevada üzerinde uçarak geçirdiler. 23 Ocak’ta bir önceki rekoru çoktan kırmışlardı, ancak 7 Şubat 1959’a kadar iki hafta daha havada kaldılar. O sırada Las Vegas’taki McCarran Field’a geri döndüler ve böylece 64 gün, 22’yi tamamladılar. saat ve 18 dakikalık uçuş.

üzerinden | AOPA, Jalopnik ve Disciples Flight

– Haberler 64 gün 22 saat 18 dakika havada kalan uçak aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…