6 Temel WordPress Şema Eklentisi

WordPress'te Şemayı yapılandırmak için eklentiler

Zengin Snippet’ler bilgi parçaları Sonuçların bir web sayfasının bağlantısının çevresinde görünen ekstralar. Bu, zengin snippet’ler oluşturmak için kullanılan HTML kodları olan şema veya yapılandırılmış veriler sayesinde mümkündür. WordPress’te yapılandırılmış veriler manuel olarak veya basit eklentiler aracılığıyla yapılandırılabilir.

Bu WordPress eklentileri, arama motoru konumlandırmasını iyileştirmek için sayfaların Şema ve Zengin Parçacıklarını yapılandırmanıza olanak tanır.

Şema İşaretleme (yapılandırılmış veri işaretleme dili), olabilecek özel işaretleme dilidir. HTML koduna ekle Arama motoru örümceklerine ilgili arama bilgilerini sunmak için bir web sitesinin.

Bu Şema İşaretlemesi, içeriğinizi konumlandırmaya yardımcı olmanın yanı sıra, başlık sayfasının altında görünen zengin snippet’lerin (zengin snippet’ler) görüntülenme şeklini de iyileştirir. Aşağıdaki resimde, “Rey’in ışın kılıcı” için bir satın alma amacı aramasında şema ve zengin snippet’lerin bir örneğini görebiliriz.

Google'da Şema ve Zengin Snippet'ler

Yapılandırılmış verileri kullanmanın ana nedeni, büyük arama motorları tarafından onaylanmasıdır: Google, Bing, Yandez ve Yahoo! Ek olarak, daha yapılandırılmış ve tutarlı bilgiler sunulduğundan, kullanıcılar bir sayfaya erişmekten de yararlanabilir. Ayrıca şemanın ve zengin snippet’in yapılandırılması bir SEO konumlandırma faktörüdür.

Yapılandırılmış veriler, basit HTML kodu veya eklentiler kullanılarak yapılandırılabilir. WordPress’te şema ve zengin snippet’leri geliştirmek için gerekli eklentiler şunlardır:

1. Şema Uygulaması Yapılandırılmış Verileri: Ücretsiz bir eklentidir, ancak ödeme seçenekleri vardır. Ücretsiz sürüm, tüm içerikte otomatik olarak zengin snippet’leri etkinleştirir: makaleler, sayfalar, yazarlar, kategoriler, etiketler ve kırıntılar.

Ücretli sürümde, farklı veri türlerine dayalı zengin snippet’ler ekleyebilirsiniz. Yerel işletmeler, kuruluşlar, hizmetler, incelemeler, iletişim sayfaları ve daha fazlası için verileri içerir.

2.ŞemaPro: Hepsi bir arada ödeme eklentisi. Çok basit bir şekilde çalışır: Eklemek istediğiniz şema türünü, ardından şemanın görüneceği içerik türünü ve belirli bir sayfaya eklemek isteyip istemediğinizi seçersiniz. Eklenti etkinleştirilir ve tüm içeriği eşler ve seçilen sayfaları işaretler.

Eklenti, her tür içerik için yapılandırılmış verileri destekler: makaleler, sayfalar, yazar, tarih, kategori, öne çıkan resim, incelemeler, tarifler, makaleler, videolar ve ürünler. Ayrıca, birkaç tıklamayla yapılandırılır.

bir işlevsellik sunar yerel SEO için özel, adı, fiziksel adresi, URL’yi, telefon numarasını, müşteri puanlarını ve fiyatları görüntüleyerek sonuçları Google için optimize etmenize olanak tanır. Bu bilgiler Google’ın yerel işletme sayfasında görünür.

3. Hepsi Bir Arada Şema Zengin Snippet’leri: Bu, https://alvarofontela.com/ tarafından önerilen zengin snippet’ler için en basit eklentidir, ancak aynı zamanda en eksiksizlerinden biridir. Her tür şemayı destekler: incelemeler, sayfalar, makaleler, ürünler, insanlar, etkinlikler, yazılım, video ve tarifler.

En büyük dezavantajı, işaretlemeyi otomatik olarak eklememesi, ancak manuel olarak yapılması gerektiğidir. Eklenti, her WordPress içeriğine bir düzenleme kutusu ekler ve kullanıcının her birini manuel olarak yapılandırması gerekir.

4. Nihai Bloklar: Ultimate Blocks, aşağıdakiler için bir eklentidir: Gutenberg editörü bu, WordPress blok düzenleyicisinin işlevlerini geliştirir. Bu araçla daha iyi ve daha çekici içerik oluşturabilirsiniz.

Öncekiler gibi bir şema eklentisi değildir ancak metin içerisine yeni bloklar eklemenizi sağlar. Örneğin: inceleme kriterleri, yıldız derecelendirmesi, içindekiler tablosu ve sık sorulan sorular ve yanıtları içeren bir akordeon bloğu ve ayrıca yapılandırılmış verileri etkinleştirme seçeneği.

5. WP SEO Yapılandırılmış Veri Şeması– Kuruluşlar, yerel işletmeler, makaleler, bloglar, etkinlikler, ürünler, videolar, hizmetler ve derecelendirmeler ve incelemeler için yapılandırılmış veriler için ayarlar sağlar.

arayüz Çok basit ve tüm içerik genelinde yapılandırılmış veri işaretlemesini kolayca uygulayın. Yapılandırma otomatik olmasına rağmen, bazı noktaları manuel olarak yapılandırmanıza izin verir (programlar, adresler, iş tanımı, logolar…).

6. WP & AMP için Şema ve Yapılandırılmış Veriler: En eksiksiz eklentilerden biri. İki versiyonu vardır: biri ücretli ve biri ücretsiz. 33 tür yapılandırılmış veri sunar (blog makaleleri, yerel işletmeler, haber makaleleri, tarifler, videolar, kurslar, incelemeler…).

tamamen AMP teknolojisi ile uyumlu ve altbilgi reklamları ekleme yeteneği gibi bazı gelişmiş özellikler sunar. Ayrıca, WP SEO Schema gibi diğer eklentilerden veri alınmasına izin verir.