5G, 4G tabanlı olanlara kıyasla bağlantıyı gerçekten bu şekilde geliştirir

Şu anda, İspanya’da dağıtılan 5G’nin çoğu, 5G NSA, çalışması için 4G omurga ağına bağlıdır. Bu, hızını ve performansını sınırlar, ancak bir performans sunmak için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. daha iyi bağlantı. Şimdi, AçıkSinyal işletim arasındaki farkı göstermiştir. 5G SA (“doğru”) ve 5G NSA.

OpenSignal, gerçek dünyada görmek için T-Mobile ağını kullandı. 5G SA ve NSA arasındaki farklar. Operatör, dünyada gerçek 5G’yi kullanan birkaç kişiden biri ve OpenSignal, ağ Ağustos 2020’de kullanıma sunulduğundan bu yana operatör kullanıcılarının performansının nasıl geliştiğini karşılaştırdı. Böylece, 5G SA’da üç ana yönü analiz ettiler. .

600 MHz’de 5G sunan tek operatör T-Mobile

Birincisi 5G kapsamının mevcudiyetiönemli ölçüde artan; T-Mobile sunduğu için özellikle kırsal alanlarda kentsel alanlara kıyasla 600 MHz’de kapsama alanıo bant televizyon için kullanıldığında Avrupa’da mümkün olmayan bir şey.

ikincisi gecikmeburada da önemli ölçüde azaldı, görüntülü aramalara ve daha az gecikmeyle oyun oynamaya izin verdi.

Üçüncüsü iniş hızı5G SA’nın dağıtımının 600 MHz bandı kullanılarak yapılması nedeniyle fazla artmayan, 2021’de daha yüksek teklif sunmalarına izin verecek daha büyük blokların olacağı 2,5 GHz’de dağıtımlar ekleyecekler. hız.

Aşağıdaki grafikte, kentsel ve kırsal alanlarda 5G kapsamının kullanılabilirliğinin nasıl arttığını görebiliriz. T-1’de, 5G SA’yı piyasaya sürdükleri 4 Ağustos 2020’den 30 gün önce kapsamın nasıl olduğunu bulduk. O zaman bir ay sonra ve bugün beş ay sonra görebiliriz.

Kırsal alanlar 5G SA’dan büyük ölçüde faydalanacak

Görüldüğü gibi rakamlar kentsel alanlarda %26’dan %31.5’e, kırsal alanlarda ise %24,6’dan %33,3’e çıkmaktadır. Bu, çoğu kullanıcının 5G’ye bağlı olarak daha fazla zaman harcadığı yer olduğu için, 5G SA’nın dağıtımının kentsel alanlardan daha fazla kırsal alanlara fayda sağladığı anlamına gelir. bu gecikme iyileştirme Kırsal alanlarda da daha yüksekti, ancak kırsal alanlarda 4G ağları ile mobil gecikmede daha kötü bir temelden başladıkları düşünüldüğünde bu mantıklı.

bu hızson olarak, 5G NSA daha geniş frekans bloklarıyla 1 GHz’in üzerindeki bantları kullandığından, SA şu anda yalnızca 600 MHz’de küçük bloklar. Her iki durumda da hız neredeyse yarı yarıya düşer. Bu nedenle 5G SA’nın daha fazla bantta konuşlandırılmasını ve kullanabilecek cep telefonlarının olmasını beklemeliyiz. Taşıyıcı Toplama aynı anda birden fazla bant kullanmak için. 5G SA, mobil ağların geleceğidir ve bu çalışma, operatörlerin kullanıcı bağlantılarını iyileştirmek için mümkün olan en kısa sürede dağıtması gerektiğini göstermektedir.

Yazı 5G’nin, ADSLZone’da ilk kez ortaya çıkan 4G tabanlı ile karşılaştırıldığında bağlantıyı gerçekten nasıl geliştirdiğidir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…