55 milyon nüfuslu bir ülke tek taraflı olarak aşı yapmamaya karar verirse ne olur: Tanzanya bunu zaten yaptı ve bunun dünya çapında etkileri var

2 Şubat’ta Sağlık Bakanı Tanzanya ülke olduğunu açıkladı “COVID-19 aşılarını kabul etme planı yok” çünkü henüz “bu aşıların güvenli olduğu klinik olarak kanıtlanmamıştı”. Tam anlamıyla bir yenilik değildi: Tanzanya başkanı John Magufuli, Haziran ayında Tanrı’nın müdahalesi nedeniyle ülkeyi COVID-19’dan arınmış ilan etti epidemiyolojik verileri yayınlamadan haftalar sonra.

2’sinde aynı basın toplantısında, bakan ve yetkililer zencefil, limon ve sarımsak bazlı bir tonik içtiler ki bu, belirttiklerine göre virüsü öldürmenin doğal bir yoluydu. Anti-aşıların hala orada olduğunu biliyorduk; koronavirüs etrafındaki kamuoyu tartışmasını bulandıracaklarını gördük; fakat 55 milyon nüfuslu koca bir ülkenin aşı kullanmamaya karar vermesi planlarımız arasında değildi..

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/11/a1/02/5ee101fc3bef070396/default-standard-180.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/54/c8/92/5ee1041f3bef07038b/orijinal/miniatura-movimiento-antivacuna.jpeg»}

Ve virüsün sınırları aşma kolaylığını veya virüs serbestçe dolaşırken yeni suşların olasılığının nasıl arttığını ilk elden gördükten sonra, Tanzanya’nın kararı masaya birçok şüphe getiriyor. Bunun dünyanın geri kalanı üzerinde ne gibi bir etkisi olabilir? Küresel olarak normale dönüşü uzatacak virüs için büyük bir depo olacak mı? Bir noktada geri alabilecek miyiz?

Tanzanya’yı aşan bir sorun

Dr. Salem Al Ismaily ile Başkan John Magufuli

Afrika’nın çoğunun epidemiyolojik verilerle büyük bir sorunu olmasına rağmen, Tanzanya’daki durum korkunç. Nisan 2020’den beri yetkililer COVID hakkında hiçbir şey yayınlamadı ve dediğim gibi, Yazdan bu yana Hükümetin pozisyonu, virüsün ülkede bulunmadığı (veya kalıntı olduğu) yönündedir.. Aslında, DSÖ Afrika Bölge Ofisi’nin The Lancet’te açıkladığı gibi, nüfusu korumak için herhangi bir önleyici tedbirin veya kısıtlamanın uygulandığının bile farkında değiller.

Her insan kendi başına: Zengin ülkelerin fakirlerden aşı satın alma planı bu şekilde başarısız oluyor

Ve tabi bu sadece Tanzanya sınırları içinde değil, yurt dışında da bir sorun. “İşbirliği yapmamak onu herkes için tehlikeli hale getirecek” ve kıtanın kalkınma hedeflerini tehlikeye atacakAfrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü John Nkengasong dedi. Sonuçta, Afrika ülkesinin stratejisinin aşı karşıtı hareket için temsil ettiği desteğin ötesinde, küreselleşen bir dünyada kasıtlı olarak virüsü kontrol etmemeye karar veren ülkelerin varlığı ekstra bir sorun teşkil ediyor.

Bütün bunların ne gibi sonuçları var?

Makao Fotoğraf Ajansı 4yxv0jik Me Unsplash 1

Tanzanya, “COVID içermeyen” tek ülke değil: Kuzey Kore ve Türkmenistan da bu (şüpheli ve kendi kendini ilan eden) statüden yararlanıyor. Ancak Tanzanya en tehlikelisi. her şeyden önce çünkü kimse pandemi durumunun kıtanın çoğunda nasıl olduğundan emin değil. Epidemiyolojik engeller koyabilsek bile (gezginler için zorunlu karantinalar, sınır kontrolleri vb.), virüsün dolaşımı zaten varyantların oluşumunu destekliyor.

Dünden beri dünya: COVID-19 ile aşı veya grup bağışıklığı olmadan yıllarca birlikte yaşayan bir toplum hakkında

Yani Tanzanya dünyanın geri kalanını doğrudan taviz vermese ve en çok sorun yaratan yer yerel düzeyde olsa da (bölge ülkelerinin çabalarını sekteye uğratıyor) gerçek şu ki, kimse için iyi haber değil. Bu sadece bir anekdot değil. Şimdilik virüs, bulaşıcılığını iyileştirmenin çok fazla yolunu bulamadı, ancak bunun böyle devam edeceğine güvenecek durumda değiliz.

Ancak, asıl sorunun yattığı yer burasıdır, bunu aşmanın bir yolu yok gibi görünüyor. Tanzanya egemen bir ülkedir ve kendisine uluslararası düzeyde uygulanabilecek yaptırımların (ve maruz kaldığı ablukanın) ötesinde, kendi politikalarını uygulamak için dünyadaki tüm meşruiyete sahiptir. Onlar kadar abartılı. Yani temelde (çok) epidemiyolojik sürveyansı güçlendirmemiz gerektiğine dair kalıcı bir hatırlatma. Zaten bildiğimiz gibi, iyi yapmadığımız bir şey.

Grup bağışıklığının hedefi her geçen gün biraz daha yaklaşıyor evet; ama paradoksal olarak, her gün daha karmaşık görünüyor.

Resim | Hugo Ramos

– Haberler 55 milyon nüfuslu bir ülke tek taraflı olarak aşı yapmamaya karar verirse ne olur: Tanzanya bunu zaten yaptı ve bunun dünya çapında etkileri var aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…