3.500 yıl önce kafası kesilmiş bir firavunun tomografisi ne diyor?

Adı Seqenenre Taa II idi ve savaş alanında idam edildi. Halkına önderlik eden firavun olup olmaması önemli değildi. Dövüşten sonra alevler içinde rakiplerinin ellerinde öldü.

Bu herkes için korkunç bir ölümdü ama bir asilzade için çok onur kırıcıydı.

Suikastından bu yana 3.500 yıldan fazla bir süre geçti ve bugün teknoloji, Seqenenre Taa II’nin sonu hakkında birkaç ayrıntı ortaya koyuyor. 1886’da keşfedilen kalıntıları bilgisayarlı tomografi çalışmasına tabi tutuldu.

Kahire Üniversitesi’nde radyoloji profesörü olan Sahar Saleem, soruşturmanın ön saflarında yer aldı. Uzman, “Bu, Seqenenre’nin askerleriyle gerçekten ön saflarda olduğunu gösteriyor” diyor.

Ama savaşçı firavun nasıl öldü?

Düşman askerleri liderin etrafını sardı. Birçoğu ona saldırdı: alnında büyük bir yarık, gözlerinin ve yanaklarının çevresinde kesikler ve kafatasının tabanında bir bıçak yarası bıraktılar.

Şüphesiz savaşın sertliği.

Düşmanları tarafından paramparça edilen firavunun hikayesi

Seqenenre, MÖ 1558 ve 1553 yılları arasında güney Mısır’ın hükümdarıydı. Bölgenin kuzeyini kontrol eden ve güneyden haraç talep eden Hyksos ile çatıştı.

Savaşçı firavun, Hyksos kralının bir şikayetini bile gerekçe göstererek reddetti. Bu karakter ne dedi? Seqenenre’nin suaygırlarının onu rahatsız ettiğini, bu yüzden bulundukları kutsal havuzu yok edeceğini.

Zamanın şeyleri, ama bu mazeretler son flaş anlamına gelebilirdi.

Hyksos, yalnızca Seqenenre’yi değil, ardılı Kamose’u da kazandı ve öldürdü.

Savaştan sonra firavunun cansız bedeni mumyalandı. 19. yüzyılın sonunda, arkeologlar onu buldu. Ve şimdi, 21. yüzyılın başında, üzücü ölümünü analiz etmek için bilimsel bakışı aldı.

Uzmanlar X-ışınlarını kullanıyor, dikkat çekiyor canlı bilim, çeşitli açılardan. Bu sayede başı gövdeden kopmuş halde bulunan firavunun aldığı darbeleri yeniden canlandırabiliyorlar.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…