2FA anahtarlarınızı klonlayabilirler mi? Bunu önlemek için ipuçları

Sistemlerimizi bilgisayar saldırılarına karşı güvende tutmak çok önemlidir. Bunun için bariyer görevi gören iyi şifrelere sahip olmak çok önemlidir. Bunu günlük hayatımızda kullandığımız hesaplara da uygulayabiliriz. Örneğin e-posta, sosyal ağlar, İnternet kayıtları… Her zaman karmaşık ve bizi koruyan parolalarımız olmalıdır. Bu yazıda bahsedeceğimiz 2FA anahtarını nasıl klonlayabilirler?. Ayrıca nelerden oluştuğunu da görelim.

2FA tuşları nedir

bu iki faktörlü kimlik doğrulama (iki adımlı kimlik doğrulama veya çok faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinir), hesaplarımıza ve cihazlarımıza ekstra bir güvenlik katmanı eklememize olanak tanır. Temel olarak, şifreye ek olarak, kendimizi başka bir yöntemle doğrulamamız gerekiyor. Bu, birinin şifremizi çalması durumunda kendimizi daha iyi korumamızı sağlayacaktır.

A 2FA tuşu bu işlevi vardır. Kullanıcıların yalnızca bir parola girmenin ötesinde kimlik doğrulaması yapmasına olanak tanıyan fiziksel bir cihazdır. Bu kullanıcının meşru olduğunu ve hesaba erişmeye çalışan bir davetsiz misafirin olmadığını tekrar kontrol etmenin bir yolu daha. Bu anahtar, kimliğimizi doğrulamaya yarayan kodlar üretir. Bu şekilde, onu bilgisayara koyduğumuzda ve İnternet’e giriş yapmak istediğimizde, sadece onu tanımasını ve kimin giriş yapmaya çalıştığını doğrulamasını beklemek zorundayız.

Giderek daha fazla çevrimiçi hizmet bu özellikle uyumlu olsa da, henüz çok yaygın bir şey olmadığı doğrudur. Yavaş yavaş, daha fazlası görünecek ve bu tür cihazlar kullanıcılar arasında daha fazla kullanılabilir.

2FA USB dongle'ı

2FA anahtarını nasıl klonlayabilirler?

2FA anahtarının ne olduğunu gördük. Ağ üzerinde kimliğimizi doğrulamanın ve verilerimizi riske atmadan tam güvenlikle oturum açmak için parolaların tamamlayıcısı olarak hizmet etmenin çok ilginç bir cihaz olduğunu gördük. Ancak, klonlayabilir misin?

bu not alınmalı basit bir şey değil ve ucuz da değil, ancak imkansız da değil. Gerekli şifrelere ve bilgiye sahip bir kullanıcı, düzeltilmemiş bir zafiyetin tespit edilmesi durumunda bu tür bir saldırıyı gerçekleştirebilir.

NinjaLab’dan bir grup güvenlik araştırmacısı bir 2FA anahtarı, bir Google Titan kullandı ve onu klonlamayı başardı. Bu bir sayesinde mümkün oldu mevcut güvenlik açığı Kullandığınız çip üzerinde. Bu, gerçekleştirilmesi kolay bir şey değildir ve hiç kimse bunu başaramaz. Ek olarak, gördüğümüz gibi, bazı güvenlik açıklarının olması gerekli olacaktır. 2FA anahtarlarının çok güvenli olduğunu ve klonlamanın neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi, eğer durum buysa, bunun olma olasılığı olabilir. Bu nedenle, bu tür bir sorunun kurbanı olmamak için bazı ipuçları da vereceğiz.

Çok faktörlü kimlik doğrulama anahtarları nasıl korunur

Yalnızca bir parola ve bu durumda çoklu kimlik doğrulama anahtarı kullanmak değil, aynı zamanda onu iyi kullanmak için de yeterlidir. Güvenlik riskini en aza indirmek ve sorunlardan kaçınmak için bazı ipuçlarına sahip olmak önemlidir.

  • Güçlü tuşlar kullanın: temel bir şey her zaman güvenli parolalar kullanmaktır. Tavsiyemiz harf (büyük ve küçük harf), rakam ve diğer özel sembolleri içeren şifrelere sahip olmanızdır. Domino etkisi olarak bilinen şeyden kaçınmak ve diğer hesapları etkilemek için her zaman rastgele ve benzersiz olmalıdır. Bu, daha sonra 2FA anahtarıyla tamamlamanın ötesinde ana engel olacaktır.
  • 2FA anahtarını fiziksel olarak koruyun: 2FA anahtarını evimizin veya aracımızın anahtarı gibi anlamalıyız. Her zaman güvenli bir yerde olmalı, onu kaybetmemeli veya kimsenin gözü önünde dışarıda bırakmamalıyız.
  • Şüpheniz varsa, anahtarı silin: Parolamızın sızdırılmış olabileceğine dair herhangi bir şüphemiz varsa, onu ortadan kaldırmalıyız. Gelecekte sorun yaşamaktansa önlemek daha iyidir. Hesaplarımızı ve cihazlarımızı uygun şekilde koruyan yeni bir tane her zaman alabiliriz.
  • Klonları algılamak için işlevleri kullanın: Bir 2FA anahtarının klonlanıp klonlanmadığını bilmek için işlevler vardır. Bunun gerçekleşmesinin zor olduğunu, ancak imkansız olmadığını gördük. Google, klonlanmış olabilecek anahtarları algılamasına izin veren FIDO U2F kapsayıcı işlevlerini kullanır.

sonuçta, 2FA tuşları Hesaplarımızı korumak için çok faydalıdırlar. Giderek daha fazla hizmet mevcuttur. Ancak, biraz olası olmasa da, klonlanabilirler. Güvenliği artırmak ve sorun yaşamamak için bazı önemli ipuçlarını gördük.

Makale 2FA anahtarlarınızı klonlayabilirler mi? Bunu önlemek için ipuçları RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…