25 yıl sonra Windows 95’te gizli bir sır keşfettiler

Windows 95 Ağustos 1995’te piyasaya sürüldü ve Microsoft sistemini dünyada en çok kullanılan sistem haline getiren tam bir başarıydı. İlginç bir şekilde aradan yaklaşık 26 yıl geçmesine rağmen sistem merak uyandırmaya devam ediyor. sırlarve şimdi kimsenin fark etmediği birini keşfettiler.

İşletim sistemlerinde, konsollarda veya programlarda gizli öğelerin bulunması oldukça yaygındır. Oldukça popüler bir örnek, her sürümde küçük paskalya yumurtasını küçük bir oyun şeklinde bile içeren Android’dir. Bu durumuda Windows 95Onun yeni Paskalya yumurtası içinde gizlendi internet postası.

Windows 95 Internet Mail’de Paskalya Yumurtası

internet postası Windows 95’te bulunan varsayılan e-posta istemcisiydi. Menüleri ve seçenekleri oldukça sınırlıydı ve ilk bakışta paskalya yumurtalarını buna dahil etmenin çok zor olduğu düşünülebilirdi. Bununla birlikte, 25 yıldan fazla bir süredir, en azından şimdi ortaya çıkanlardan herhangi birinin keşfedildiğinden söz edilmiyor.

Easter Egg’e erişmek için yapılacak ilk şey Internet Mail’i açmak, Yardım’a ve ardından Hakkında’ya gitmek. Orada dosyayı seçiyoruz. comctl32.dllve « kelimesini yazıyoruzmortimer» tırnak işaretleri olmadan. Bunu yaptığında, adının görüntülendiği bir pencere açılacaktır. tüm program geliştiriciler.

Keşfi Albacore tarafından yüklenen aşağıdaki videoda süreci görebiliriz.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Windows 95’i içeren tek paskalya yumurtası bu değil, çünkü işletim sisteminin tüm geliştiricilerinin tam listesini müzikle birlikte MIDI formatında bilmek mümkün. oluşturuldu. bekliyor”, adını “izleme zevkiniz için gururla sunuyoruz” ve son olarak “Microsoft Windows 95 Ürün Ekibi!” olarak değiştirdi. Windows NT 4.0’da da dahil edilmiştir.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Tarayıcınızda kendiniz deneyebilirsiniz

Denemek istiyorsanız ve sanal bir makine kurmak istemiyorsanız, Archive.org’da DOSBox aracılığıyla tarayıcıda öykünülmüş bir Windows 95 sürümüne sahipsiniz. Toplamda, doğrudan tarayıcıda indirilen ve yürütülen yaklaşık 45 MB veri vardır. Merakla ve geçmişten gelen travmaları uyandırarak, ilk çalıştırmada fareyi hareket ettiremedim ve sekmeyi yeniden başlattığımda güvenli modda başlamamı istedi. Birkaç on yıl önce işletim sistemlerinin ne kadar kararsız olduğuna ve o zamandan bu yana kararlılık açısından ne kadar ilerleme kaydedildiğine dair bir örnek.

Maalesef, Microsoft, 2002’de Windows’ta paskalya yumurtalarını bıraktı bir parçası olarak Güvenilir Bilgi İşlem Girişimi işletim sistemlerinin güvenli, güvenilir olacağına, mahremiyete saygı göstereceğine ve şirketler için bütünlük sağlayacağına söz verdiler. Bu nedenle, sonuçları kullanıcılar tarafından bilinmeyen öğeleri dahil etmek bu kurala aykırıydı.

25 yıl sonra Windows 95’te gizli bir sırrı keşfederler yazısı ADSLZone’da ilk kez ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…