24 Saat HD kanalı artık DTT’de mevcut: nasıl ayar yapılır

Haftalardır söylendiği gibi, RTVE İspanya’da başlattı kanal 24 saat HD üzerinde DTT. Bugünden itibaren televizyonlarımızı açabiliyoruz ve İspanya’daki tüm kamu televizyon kanalları yüksek tanımlı yayın yapıyor.

Geçen hafta RTVE’nin SD’deki Klanı sil eski frekansında, çünkü bu kanal, kanalların yeniden düzenlenmesi nedeniyle hala eşzamanlı yayındaydı. RTVE, multiplekste bir boşluk bırakarak 24 Saatlik kanalın HD sinyalini sunmaya devam edebilir, çünkü HD kanalları SD kanallarından daha verimli bir kodlayıcı kullandığından SD ve HD kanalların kapladığı alan pratik olarak aynıdır. daha kaliteli olmasına rağmen.

24 Horas HD yayını hala SD sinyalini yeniden ölçeklendiriyor

Ancak, 24 saatlik kanal sinyali yeniden ölçeklendirilmiş. Sinyal hala SD olarak işlenir ve HD versiyonu sadece bu sinyali daha az sıkıştırma ile verir ve HD’ye yükseltilmiş. Ücretli televizyon, uydu veya RTVE web sitesinde bulunan versiyonda, yeniden ölçeklendirilmiş sinyal.

Bu, örneğin La 2 HD ile HD sinyali işlenmeye başladıktan kısa bir süre sonrasına kadar yapıldığı gibi, bir kanalın HD versiyonu geldiğinde genellikle normal bir şeydir. 24 Horas söz konusu olduğunda, kanalın yerel olarak HD yayına başlaması birkaç haftadan fazla sürmemelidir.

Bugün yeni kanala geçersek, yayın yaptığı için görüntüde daha fazla akışkanlık olduğunu fark edebiliriz. 50 fps SD kanalında 25 FPS’ye karşı. bu bit hızı MPEG4 codec bileşeninin yüksek sıkıştırılması nedeniyle şu anda çok düşüktür, yaklaşık rakamlarla 2 Mb/sn, SD kanalı için 2,5 Mbps ile karşılaştırıldığında. Sinyal kalitesi iyileştiğinde bit hızının artması beklenebilir.

Mux başına limit 19.91 Mbps olduğundan ve mevcut DTT’de 3 kanalı HD, 3 kanalı SD olarak yayınlayan hiçbir kanal olmadığı için kaliteyi nasıl yeniden ayarladıklarını göreceğiz. 24 Hours HD kanalı, RGE1 mux’ta mevcuttur, burada La 1 ve La 2 ile yer paylaşacaktır. Diğer mux’larda, radyolar olmasa da 2 HD kanal ve 4 SD’de bulduk. RGE1’de radyolar var.

RTVE zaten tüm kanalları HD olarak sunuyor

Gördüğümüz gibi, RTVE zaten tüm özelliklerine sahip. HD kanallarböylece tarihi tahmin 1 Ocak 2023, DTT’de yayın yapan tüm kanalların HD olması gerekecek. Halihazırda kullanılan MPEG4 codec’inin saklanıp saklanmayacağı veya başka bir yere aktarılıp aktarılmayacağı bilinmiyor. HEVC DVB-T2 kapsamında, ilk seçenek, vatandaşların dekoder ve televizyon değişimini mümkün olduğunca sınırlamak en mantıklısı olsa da, 2016’dan önceki hemen hemen her şey yeni DTT ile uyumlu olmayacağından.

24 Hours HD’yi görmek için, sadece bizim alanımızın frekansını manuel olarak ayarlamamız gerekiyor. çok RGE1. gibi web siteleri tdt1.com Bunu kolayca görmenizi sağlarlar, bu mux La 1 ve La 2’nin olduğu yerdir.Ayrıca tüm kanalları yeniden ayarlayabilirsiniz, ancak DTT kanallarını yeniden sıralamanız gerekebilir. Bu nedenle, yalnızca etkilenen frekansı yeniden ayarlamak daha rahattır.

24 Saat HD kanalı gönderisi artık DTT’de mevcut: nasıl ayarlanacağı ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…