2021’deyiz ve özel ROM’ları yüklemeye devam ediyorum

2021 ve hala telefonlarıma ROM yüklüyorum. İtiraf etmeliyim ki, her zaman özel ROM’ların hayranı oldum. haftada bir rom değiştir. Android’in güçlü yönlerinden biri: sistemi size uyarlayabilmek ve üreticinin sunduklarına bağlı kalmamak.

Ancak kendimi ortalama bir kullanıcının yerine koyarak anlıyorum ki özel bir ROM yüklemek için giderek daha fazla komplikasyon ve isabet var. Buna rağmen, Custom ROM’ların alanı çok değiştiğinden, şimdiki deneyimimden ve zaman içinde fark ettiğim evrimden bahsetmek istiyorum.

Neden hala bir alternatif olarak Özel ROM’lara inanıyorum?

soylar

13 yaşında (şu anda ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim olmadan) beni teknoloji konusunda tutkulu yapan ilk CyanogenMOD yapılarının üzerinden uzun zaman geçti. HTC Tattoo’ma Android 2.3 tabanlı CyanogenMOD’u ilk yüklediğimden beri, bugün sahip olduğum aynı hissi yaşadım: bir telefondaki işletim sistemini değiştirebilmek ne kadar harika.

Android, Google’dandır ve neredeyse tüm uygulamalarıyla birlikte gelir. Özel Gapps paketleri idealdir, böylece yalnızca ihtiyacımız olan Google uygulamalarını yükleyebiliriz

Yoğun bir kişiselleştirme katmanına sahip bir cep telefonundan geliyorsanız, telefonun daha hafif bir sistemle nasıl çalıştığını görmek oldukça şok edicitelefonun donanımın izin verdiği noktaya kadar gerçekleştirmesi için adil ve gerekli olanlarla.

Tg Resmi 451639669

Bir diğer güçlü nokta, özel ROM’ların istediğimiz Google Apps paketini seçmemize izin verin. Aslında, ROM’u yalnızca Google hizmetleriyle (onların çalışması için minimum uygulama ve hizmet çerçevesi) ve Play Store ile uyumlu hale getirebiliriz. Yerel olmasını isteyemeyeceğimiz hiçbir mesajlaşma uygulaması, Chrome, Gmail, YouTube veya uygulama yok. Kişisel durumumda, epeyce Google uygulaması kullanıyorum, ancak bunların Android’e önceden yüklenmiş olarak gelmesi konusunda tutkulu değilim. TWRP aracılığıyla, uygun gördüğünüz miktarda Google uygulamasıyla istediğiniz paketi yükleyebilirsiniz.

Diğer taraftan, özel ROM’larla, üreticinin izin verdiğinin ötesine yükseltebilirsiniz. Bir terminal, Android’in eski bir sürümünde takılı kaldıysa, sistemi değiştirerek en son sürüme (veya her zaman üreticinin izin verdiğinin ötesine geçme eğiliminde olan söz konusu ROM için mevcut olan en son sürüme) güncelleyebilirsiniz. Kısacası, özel bir ROM yüklemeye değer noktalar hala mevcut.

Güvenlik odaklı ve Google hizmetleri olmayan işletim sistemi GrapheneOS'u test ettik

Tercih ettiğim ROM’lar nelerdir

paranoyak

Mükemmel ROM ve körü körüne tavsiye edeceğim ROM, LineageOS. Efsanevi CyanogenMOD’un evrimidir ve korumaya devam etmektedir. o temiz android arayüzüözelleştirme için birden fazla seçenek ve en önemlisi benim için, muhteşem performans. Elbette her zaman resmi olarak desteklenen telefonlar listesine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Forumlarda birçok durumda bir yapı resmi olarak desteklenmeyen bir telefon için uyumludur. Bu yapılar resmi değildir ve orijinalinden daha az kararlı çalışabilir.

Resim 2021 02 12 15 47 07

İkincisi, sevdiğim ve çoğunlukla orta sınıf Xiaomi gibi cihazlara yüklemenizi önerdiğim başka bir ROM var. Piksel Deneyimi. Zil seslerine, animasyonlara ve bu ROM’u Android’deki en iyilerden biri yapan tüm ayrıntılara saygı duyan Google Pixel ROM’un bir bağlantı noktasıdır. Ağır bir katmandan geliyorsanız ve Pixel Experience’a giderseniz, telefonunuz için ikinci bir hayat olan akışkanlıkta bir sıçrama göreceksiniz.

Son olarak, gelişimi biraz düzensiz ve sınırlı olmasına rağmen. Cihazınız izin veriyorsa, Paranoid Android’i denerdim. Yerel Android arayüzüne saygı duyan ROM’lardan bir diğeridir, ancak birçok ekstra ekleme ve ilginç özellik ilegenişletilmiş ekran görüntüleri, hareketler, genişletilmiş yeniden başlatma ve daha fazlası gibi.

ROM’ların bugün ortaya çıkardığı sorunlar

Emniyet ağı

Her şey özel ROM’lara sahip bir gül bahçesi değildir. Bunları kurarken, Magisk üzerinden başka bir yama yüklemezsek, cihazımız Google sertifikası olmadan kalabilir. Play Store’a sertifikası olmadan giren bir cihaz, birçok uygulamaya, özellikle Netflix gibi Safetynet’ten geçmesi gerekenlerin tümüne erişimi kaybeder.

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/21/16/c3/5f58e1cb3bef07e66e/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/4a/8f/72/5f58e34d4bd22f8eaa/orijinal/mini-android-11.jpeg»}

Öte yandan, üreticilerin ROM’larında sevmediğimiz noktalar olsa da, genellikle fotoğraf kalitesini kaybederiz Üreticinin belirli işlevlerine ve uygulamalarına ek olarak (bir Gcam ile kafasına çiviyi vurmadığımız sürece), ROM’larına sahip olmaları durumunda.

Son olarak, özel bir ROM hala üçüncü bir tarafın resmi olmayan bir alternatifidir, bu nedenle genellikle üreticilerin bazen dahil ettiği ek güvenlik önlemlerine sahip değildirler. Güncellemelerle ilgili olarak, neyse ki neredeyse tüm ROM’lar zaten OTA desteği ile geliyorancak resmi olmayan bir ROM’un taşınması durumunda normal değildir, bu nedenle manuel olarak yüklemeniz gerekir.

– Haberler 2021’deyiz ve özel ROM’ları yüklemeye devam ediyorum aslen yayınlandı Android Ricardo Aguilar’ın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…