2021’de İspanya’da satışa çıkacak tüm elektrikli arabalar

bu elektrikli arabalar 2020’de toplam satışların %1,95’ine ulaştıktan sonra hala İspanya’daki otomobil satışlarının çok küçük bir yüzdesini oluşturuyorlar. Buna rağmen, elektrikli otomobil devriminin ortasındayız ve hiçbir marka otomobilin satış yapmadığı bir hafta yok. yeni bir elektrikli model tanıtın. burada topluyoruz tüm elektrikli arabalar bu 2021 yılında İspanya’da satışa sunulacak.

Markalara göre alfabetik olarak sıralanmış tüm arabaları tek tek inceleyeceğiz.

Porsche Taycan'ı test ettik: Tesla'yı süpürmek isteyen yarış teknolojisine sahip 761 hp'ye kadar elektrikli otomobil

Audi etron GT

Audi etron GT

Audi e-tron GT, Audi’nin harika elektrikli spor sedanıdır. Önümüzdeki yıllarda markanın amiral gemisi olmaya anılıyor. Bunun için iki versiyonu var, normal 530 hp ve RS baş harfleri olan diğeri ve etkileyici 630 hp ile daha sportif bir karakter.

800 V voltajlı 93 kWh kapasiteli bataryası, 270 kW’a kadar hızlı şarj sağlar ve WLTP döngüsünde açıklanan maksimum özerklik 488 km’dir. Açıklanan fiyatlar normal versiyon için 104.290 euro ve RS e-tron GT için 143.420 euro olacak. Zaten satılık.

Audi Q4 Sportback etron

Audi Q4 e-tron Sportback

Bu, Audi’nin geçen yıl piyasaya sürülen Audi e-tron ve e-tron SportBack’in kardeşi olan küçük elektrikli SUV’si olacak. Audi Q4 Sportback e-tron, Q3 ve Q5’in tam ortasında, ortalama 4,5 metrelik bir SUV olacak.

Mekanik düzeyde, iki motora ve 300 hp’ye kadar güce sahip olacak, 82 kWh’ye kadar pillerle 450 km’lik maksimum WLTP özerkliğini duyuracak. Teknoloji açısından ise artırılmış gerçeklik (AR) özelliğine sahip head-up display öne çıkıyor. Herhangi bir değişiklik olmazsa önümüzdeki Nisan ayında sunulacak ve yaz aylarında satışa sunulacak.

BMW i4

BMW i4

BMW i4, BMW’nin en ünlü sedanı 3 Serisi’nin elektrikli versiyonu olacak, ancak bir Gran Coupé’yi daha çok anımsatan bir gövde tasarımına sahip olacak.

WLTP döngüsünde özerkliğe kadar reklam veren farklı sürümleri olacaktır. 590kmgüç ise 530 bg’ye ulaşacak ve bu da durmadan 100 km/s hıza yaklaşık 4 saniyede ulaşmasını sağlayacak.

iX3

iX3

BMW’nin i3’ten sonraki ikinci elektrikli otomobili, daha bu yılın başında test ettiğimiz bu BMW iX3 olacak. Temelde, birçok özelliğini paylaştığı BMW X3’ü temel alan %100 elektrikli bir SUV.

74 kWh pil sayesinde WLTP döngüsünde 460 km otonomi duyuruyor, arka dingilde bulunan tek elektrik motoru sayesinde 286 hp gücünde ve fiyatı 72.300 Euro.

BMW iX

BMW iX

BMW’nin en büyük ve en lüks elektrikli SUV’u iX olarak adlandırılacak ve boyut ve konsept olarak BMW X5 ile X6 arasında olacak. 150 kW’a kadar şarj edilebilen 70 kWh pil sayesinde 300 hp ve yaklaşık 400 kilometrelik BMW iX xDrive40 olmak üzere iki versiyon olacak.

500 hp güce sahip olacak xDrive50, 100 kWh pili sayesinde WLTP döngüsünde 600 kilometre menzili duyuruyor ve 200 kW’a kadar güçle şarj edilebiliyor.

Citroen Ami

Citroen Ami

Citroën’in kendisi ona bir araba değil, bir “hareketlilik çözümü” diyor ve gerçek şu ki, 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya çıkması planlanan bu küçük, süper basit ve arkaik iki koltuklu siparişler budur. 6.900 Euro’luk bir fiyat.

Sadece 8.2 hp geliştirir ve hızı 45 km/s ile sınırlıdır. Bu nedenle, toplu taşımanın kendisine çok ekonomik bir alternatif olarak gelen, kentsel kullanıma yönelik bir arabadan bahsediyoruz.

KUPRA Doğdu

Cupra doğumlu

CUPRA Born, yeni SEAT markası CUPRA’nın ilk %100 elektrikli otomobil modeli olarak 2021’in ikinci yarısında piyasaya çıkacak. Volkswagen ID.3 ile aynı tabanı paylaşacak kompakt bir model olacak.

82 kWh’ye kadar pil gücü ile WLTP döngüsünde 500 km’yi aşmayı vaat ediyor ve 100 kW’a kadar güç ile hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor. Şu anda onun hakkında daha fazla bilgi vermediler.

Bu adam yanmalı arabaları elektrikli arabalara dönüştürüyor: "Elektrik hakkında biraz bilgisi olan herkes yapabilir bunu"

Dacia yayı

Dacia yayı

Renault Grubuna ait Dacia markasının felsefesini takip eden piyasadaki en ucuz elektrikli otomobil modeli olacak. Dört koltuğu ve 44 atı olacak, bu da onu son derece kentsel bir kullanımla sınırlıyor.

33 kWh pili ve fiyatı 16.548 € Onu çok basit bir elektrik haline getiriyorlar, ancak birçok insanın ihtiyaçları için fazlasıyla yeterli.

Ford Mustang Mach-e

Ford Mustang Mach-e

bu büyük bahis Ford’un elektrikli otomobil için tasarımı Mustang Mach-e olarak adlandırılıyor ve ikonik modellerinden birinin şimdi elektrikli bir SUV biçiminde yeniden doğuşunu temsil ediyor.

Arkadan veya dört tekerlekten çekişin farklı versiyonları, 269 ile 351 hp arasında güç ve 400 ile 610 km arasında otonomi aralıkları ile Mach-e, şüphesiz 2021’de en çok konuşulacak elektrikli otomobillerden biri. denedi ve bize aktardığı ilk izlenimler bunlar oldu.

Hyundai IONIQ 5

hyundai iyonik 5

Koreli Hyundai, ana argümanı 800 V ultra hızlı şarj sistemi olan bir SUV olan Hyundai IONIQ 5 ile elektrikli otomobile olan bağlılığında tüm eti ızgaraya koyuyor.

58 kWh veya 72,6 kWh olabilen bataryaya ve mekanik konfigürasyona göre arkadan motorlu veya her iki dingilde farklı versiyonlar olacak. WLTP’de sahip olacağını tahmin ettikleri özerklik 480 km’dir.

Kia EV6

Kia EV6

Koreli markanın elektrikli otomobildeki kozu olan KIA EV6, aynı zamanda otomobil üretimi açısından da yeni bir dönem başlatan bir model. tasarım bu daha sonra diğer modellere de uygulanacaktır.

Mekanik detaylar henüz bilinmiyor, ancak büyük olasılıkla Hyundai IONIQ 5’e çok yakın olacak, bu da 58 kWh veya 72,6 kWh’lik iki pil seviyesi olacağı ve tahmini özerkliğin 500 km’ye yakın olacağı anlamına geliyor.

Mercedes-Benz EQA

Mercedes DKK

Mercedes, ikinci elektrikli otomobilini bu 2021’de piyasaya sürecek. Mercedes EQA olarak adlandırılan Mercedes, görünüşünün ve mimarisinin çoğunu GLA ile paylaşıyor.

Homologasyonu sayesinde aracın zemininde bulunan 66,5 kwh aküye sahiptir. 426 km WLTP özerkliği. Ayrıca 49.900 Euro’luk fiyatı da onu Premium elektrik arayanlar için oldukça ilgi çekici bir seçenek haline getirecek.

mercedes eşdeğeri

Mercedes EQS İç Mekan

Mercedes EQS, Mercedes’ten daha büyük bir özerklik vaat eden lüks, teknoloji ve bağlanabilirlik açısından bir ölçüt olan Mercedes’in harika elektrikli sedanı olacak. 700 kilometre.

Teknolojik açıdan öne çıkan nokta, ön panele entegre edilmiş, 141 santimetre genişliğinde olacak ve otomobilin uzunluğunu yan yana çalıştırarak sürücü ve yolcuya bilgi gösteren devasa ekran yüzeyi olacak.

MG ZSEV

MG ZSEV

bu MG ZSEV İngiliz markasının elektrikli otomobil ve plug-in hibrit üreticisi olarak yeni hayatındaki ilk modelidir. 2019’dan beri diğer pazarlarda satış yapmasına rağmen, bu kompakt elektrikli SUV şimdi elektromobiliteyi demokratikleştirme niyetiyle İspanya’ya geliyor.

bir pili var 44,5 kWh kapasite ve WLTP döngüsünde 263 km özerkliğe ulaşmasını sağlayan 105 kW elektrik motoru. onun fiyatı 23.500 € ve şüphesiz onun ana argümanlarından bir diğeridir.

MG Marvel R Elektrikli

MG Marvel R

MG’nin Avrupa’daki amiral gemisi olacak. Modern tasarıma sahip bu SUV, 0’dan 100 km/s hıza 4,9 saniyede ulaşmasını sağlayacak üç elektrik motoruyla 2021 yılı boyunca İspanya pazarına ulaşacak.

Onun adına, ulaşacak 400km WLTP özerkliği ve dört tekerlekten çekiş, özelliklerinden biri olacak. Fiyatı henüz bilinmiyor. Teknolojisinin çoğu, 2021’de gelecek olan elektrikli bir aile arabası olan MG 5 Electric’e de uygulanacak.

nissan arya

nissan arya

Nissan Ariya, Japon markasının ilk %100 elektrikli SUV’u olacak ve Nissan Leaf’in dünya çapındaki başarısını sürdürmesi gereken bir otomobil olacak.

birkaç tane olacak versiyonlar 63 kWh veya 87 kWh aküye bağlı olarak, iki tekerlekten çekiş veya dört tekerlekten çekiş ve 218 ila 394 hp arasında değişen beş güç seviyesi. WLTP özerkliği, versiyona bağlı olarak 360 ile 500 km arasında olacaktır.

Opel Mokka e

Opel Mokka e

4,15 metre uzunluğundaki bu SUV, avangard tasarımı ve benzinli, dizel ve elektrikli Mokka e’de estetik olarak özdeş versiyonlara sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Motor 100 kW ve lityum iyon pil 50 kWh WLTP döngüsünde 324 km’lik özerkliği onaylar. Fiyatı 35.400 Euro.

Opel Combo-e Yaşam

Opel Combo E-Life

Turizm olarak kullanılmak üzere tasarlanmış ticari minibüsten türetilen versiyondur. Beş veya yedi koltuklu, biri 4.4 metre, diğeri 4.75 metre uzunluğunda iki gövde ile satılıktır.

Opel’in diğer elektrikli otomobilleri gibi, 100 kW’lık bir elektrik motoruna ve bir lityum iyon pile sahiptir. 50 kWh.

Peugeot e-Rifter

Peugeot e-Rifter

Bir öncekinin ilk kuzeni olan bu, minibüsten türetilen Peugeot versiyonudur. 4.4 ve 4.7 metrelik aynı iki gövdesi ile çok yönlülüğü ile dikkat çekiyor.

100 kW motor ve 50 kWh pil, maksimum özerkliği onaylamasına izin verir. 280km WLTP döngüsünde.

Porsche Taycan Cross Touring

Porsche Taycan Cross Touring

Bu, Porsche Taycan’ın ikinci versiyonudur ve bu durumda daha çok yönlü aile görünümlü bir gövdeye sahiptir. Ayrıca asfaltta dolaşmasına izin veren bir dizi ayara sahiptir.

380 ila 761 hp arasında dört versiyona sahip olacak ve fiyat aralığı 99.995 € temel versiyondan en güçlüsü olan Turbo S Cross Turismo’da 191.706 Euro’ya kadar.

Skoda Enyaq iV

skoda enyaq

İlk elektrikli araba Skoda, markada yeni bir aşama başlatmayı vaat eden bir SUV olacak. Bu baharda, 58 kWh pil ile 60, 132 kW olmak üzere iki versiyon gelecek ve bu da WLTP döngüsünde 390 km’ye kadar elektrik menzili elde etmesini sağlıyor.

77 kWh pil ile 150 kW üstün versiyon 80, WLTP döngüsünde 510 km’lik muhteşem bir menzile ulaşıyor. En düşük versiyonun fiyatı 39.000 Euro, en yüksek versiyonun fiyatı ise 45.000 Euro.

Tesla Model Y

Tesla Model Y

Kuzey Amerika markasının küçük SUV’si şimdiden diğer pazarlarda satıldı, ancak 2021’de gelmesi gereken İspanya’da değil. beş veya yedi koltuk opsiyonel ve iki seviyeli ve her durumda iki motorlu, her eksende bir tane.

64.000 Euro’ya satın alınabilen uzun menzilli versiyon, 505 km’lik bir WLTP menziline sahip. Performansın yüksek performanslı versiyonu 70.000 Euro’ya mal oluyor.

Volkswagen ID.4

Volkswagen ID.4

4,5 metre uzunluğundaki bu SUV, ID.3’ten sonra ID ailesindeki ikinci %100 elektrikli modeldir. İlk etapta iki versiyonu olacak, biri 52 kWh bataryaya sahip olacak ve fiyatı ABD’de başlayacak. 38.805 € ve bir diğeri 43,595 Euro’ya mal olacak 77 kWh pil ile.

2021, elektrikli otomobilin yılı

Tüm bu gelişmeler ve yıl içinde sürpriz olarak karşımıza çıkacak olan diğer gelişmeler ışığında, 2021 yılının hiç şüphesiz ki, bir kurtuluş yılı olacağını söyleyebiliriz. elektrikli araba. Hızlı şarj noktaları ve satın alma yardımlarının oynaklığı nedeniyle geri kaldığı için yaygınlaşmasının diğer ülkeler kadar kolay olmadığı İspanya’da satışlarının başlaması gerekiyor.

{«videoId»:»x80b51p»,»autoplay»:true,»title»:»Elektrikli bir araba neden reklamdan daha az menzile sahiptir»}

Xataka’da | Garajda elektrikli araçlar için şarj noktası nasıl kurulur (2020) | Bir arabaya sahip olmak ortalama olarak ne kadara mal olur? |

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler 2021’de İspanya’da satışa çıkacak tüm elektrikli arabalar aslen yayınlandı Xataka Hector Ares tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…