2021 ve doğru dürüst TV izlemek 50 yıl öncesine göre çok daha zor

1980’lerin başında, TV izlemenin pek bir gizemi yoktu: Onu antene ve en fazla VHS videosuna bağladınız, açtınız ve hepsi bu kadar. Teknoloji bu alanda çarpıcı bir şekilde gelişti ve artık o zamanlar düşünülemeyecek kalitede her zamankinden daha fazla kanala ve içeriğe sahibiz. Ve henüz Televizyonu düzgün izlemek giderek zorlaşıyor..

Sorun, bir endüstrinin bizi TV’ye bağlanmak için cihazlarla, aynı zamanda standartlar, parametreler ve seçeneklerle dolduruyor en iyi görüntü ve ses kalitesini elde etmemize yardımcı olması gereken ancak bu, birçok kullanıcı için bir muamma haline geliyor.

Futbolu nasıl daha iyi görebilirim? Peki ya video oyunları? Ve filmler?

Seçenekler harika, ancak çok fazla olması strese ve kafa karışıklığına neden olabilir. Bu, elbette, kullanıcıya sunulan Smart TV’lerin dünyasında olan şeydir. her türlü standart ve seçenek böylece izleme deneyimini kendi beğenilerine göre özelleştirebilirler.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/0b/26/b2/60100d863bef0739db/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/47/4a/52/60100c8f3bef0739e1/orijinal/önce-de-buying-a-tv-for-the-the-the-the-the-the-the-the-tra-the-tra-the-tra-özellikleri-of-500’den az- televizyon-perfecta-bq.jpeg»}

Ancak, bu seçenekleri yapılandırmak çoğu kullanıcı için karmaşıktırgenellikle (genellikle) kalibrasyon gibi konularda fabrika ayarlarına çok fazla dokunmayan ve örneğin, bizimle tüm bu televizyon teknolojileri hakkında konuştuklarında biraz çıldırıyorlar (MicroLED, MiniLED, QNED ve Cristal). LED, şu anda en çok kullanılanıdır – hangisini satın alacağımızı seçerken bizi bir şüphe denizine sokarlar.

En iyi görüntü kalitesi için TV'nizi nasıl ve neden kalibre etmeniz gerekiyor?

Tabii olay bununla da bitmiyor. HDMI kabloları da kafa karışıklığına neden olabilir, hem bu standardın versiyonları hem de teorik kalitesi için. Burada norm genellikle her zaman aynıdır ve nadir istisnalar dışında, çok pahalı kabloların performansı normal olanlardan özellikle farklı değildir (ancak çok ucuz olanlardan sakının).

Oradan, TV’mize bağladığımız cihazların sayısı gibi başka sorunlar da gelir. ses çubukları, A/V alıcıları veya HDMI hub’ları ve her zaman görmek ve duymak istediklerimizi doğru bulmayı zorlaştıran ayırıcılar.

bu akıllı tv platformları (Her şeyden önce Android TV, Tizen veya webOS) farklı platformlardan gelen tüm içerikleri parmaklarınızın ucuna getirmeye çalışın elbette ama sorun o içeriği -televizyon kanalları dahil- en iyi şekilde görebilmek.

Film modları – film yapımcısı modunun ekstra bir seçenek olduğu – veya spor, her durum için belirli bir profil olduğu anlamına gelir, ancak biri ile diğeri arasında geçiş yapmak sıkıcı olabilir. Ve bazı üreticilerin bu hobisi varsayılan olarak görüntü yumuşatmayı etkinleştir -ki film yapımcılarının kullanıcılardan daha fazla nefret ettiği- ikisi de yardımcı olmuyor.

Sevgili Smart TV’ler: Söylediğiniz kadar akıllı değilsiniz

Benzer bir şey, kullanıcıya manevra için çok yer bırakan diğer mükemmel şekilde özelleştirilebilir tercihlerde olur. Sorun şu ki, kullanıcı zaten o kadar çok istemiyor: eğer TV’lerin artık akıllı olması gerekiyorsa, neden tercihleri ​​kendileri ayarlamıyorlar içerik türüne göre?

Akıllı

HDMI 2.1 standardı sayesinde video oyunları alanında bir şeyler kazandığımız doğrudur. ALLM teknolojisi ileancak gerçek şu ki, her içerik için ideal modu otomatik olarak algılama fikri, televizyonla ilgili olmalıdır (daha sonra kullanıcı bunu özelleştirebilir) ve çok fazla kullanıcıyla ilgili olmamalıdır.

HDMI 2.1: Nedir ve neden önümüzdeki yıllarda televizyonlardaki en önemli yeniliklerden biri olacak?

Bu konularda uzman olan meslektaşım Juan Carlos López bana bu konuları iyi bilen kendisinin bile, genellikle bu tercihlere çok fazla dokunmayın Belki video oyunları oynadığı zamanlar hariç.

Bu “kendi kendini tanımlama” için birkaç olası seçenek olduğunu açıkladı: Üreticilerin çok fazla övündüğü yapay zeka sistemleri, içerik türünü tanımlayabilir (veya en azından deneyebilir) ve buna uyum sağlayabilir. Öte yandan, ihraçtan sorumlu olanlar onu bir veri paketiyle tanımlayabilirler bu, televizyonun her türlü seviyeyi ayarlamak için bu “yayın tanımlayıcısına” uyum sağlamasına izin verir.

Kontrast sorunlarından kaçınmak için oldukça önemli olan siyah seviyeleri gibi konulara, birbiriyle rekabet eden bu HDR standartları gibi başkaları da katılıyor. HDR 10+’m yoksa ama Dolby Vision’ım varsa bir şey mi olur? Gördüğüm şey, bu ünlü dinamik aralık sistemlerinden gerçekten faydalanıyor mu?

Bazen daha az

Uzaktan kumandalarla sorular da çoğalıyor. HDMI CEC teknolojisinin birden fazla denetleyiciyi tek bir denetleyicide birleştirmeyi kolaylaştırması gerekiyordu, ancak işler her zaman istediğimiz gibi çalışmıyor ve sonunda genellikle masanın etrafında dolaşan birkaç denetleyicimiz var (veya sandalye).

Chromecast1

Az ama öz.

Örneğin, yakın zamanda Chromecast with Google TV adlı bu harikayı keşfettim. Ev için yeni bir TV satın aldıktan sonra – muhtemelen asla kullanmayacağım tonlarca seçeneğe sahip harika bir TV – hem harika Google TV arayüzü hem de uzaktan kumanda nedeniyle bu küçük HDMI donanım kilidini takmaya karar verdim. neredeyse uzaktan kumandaların toplamı.

Evde ve ofiste çalışmak için düzenli bir masa elde etmek için satın alma rehberi: standlar, anahtarlı uzatma kabloları, kablo düzenleyiciler ve daha fazlası

TV uzaktan kumandası (resimde), Google’ın sunduğu minimalizmle karşılaştırıldığında neredeyse korkutucu ve burada üreticilerin bunu anlamaması gerekip gerekmediğini merak ediyorum. kullanıcılar daha az seçeneğe sahip olmak ister, daha fazla değil.

Chromecast (veya Fire TV, başka bir harika örnek) gibi temel bir kontrol ve görüntüdeki gibi başka bir “eksiksiz” kontrol eklemek iyi bir çözüm olacaktır, ancak hayır: bunda, diğer birçok şeyde olduğu gibi, öyle görünüyor ki üreticinin seçeneği her zaman birçok seçenek sunun, bunları daha sonra kullanmasanız bile. Birçok düğme, birçok kablo formatı, birçok HDR standardı, birçok

Akıllı TV’lerin ve tüm bu ekosistemin üreticileri, ürünleri için başka bir olası devrim olduğunu netleştirmeye başlamalıdır. “Az çoktur” anlayışını benimseyen ve teorik olarak akıllı TV’lerin öyle olmasına izin verin ve TV’yi düzgün izlemenin mühendislik okumayı gerekli kılmadığından kaçının.

Resim | sıçramak

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler 2021 ve doğru dürüst TV izlemek 50 yıl öncesine göre çok daha zor aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…