2021, Perseverance gezicisine eşlik eden helikopterin işletim sistemi olarak kullanılması sayesinde Mars’ta Linux yılı olacak.

Dün uzay araştırmaları için çok özel bir gündü, çünkü Perseverance gezicisinin kızıl gezegende uzun bir süre seyahat etmek için gerekli her şeyle donatılmış olarak Mars’a nasıl geldiğini canlı olarak görebildik. Keşif sürecinin anahtarı, geziciye eşlik eden Ingenuity helikopteri/dronu olacakve mühendislerinden biri, onu çalıştırmaktan sorumlu kişinin Linux işletim sistemi olduğunu ortaya çıkardı.

Linux, “masaüstünde Linux yılı” hakkında konuşurken göründüğü gibi bir masaüstü sistemi olmayı hiçbir zaman başaramamış olsa da, 2021 Mars’taki Tux işletim sistemi için iyi başlıyor. rekabet olmadığında bir numaralı işletim sistemi olur.

NASA’dan açık kaynaklı bir proje

NASA, Ingenuity’nin sadece 1.8 kilogram ağırlığında olması, aşırı soğuk havalarda çalışabilmesi ve yapabileceği gibi bazı detayları açıkladı. 30 gün boyunca otonom olarak 90 saniyelik uçuşlar, tahmin ettikleri gibi. Dünya ile 10 dakikalık bir gecikme ile haberleştiği için Dünya’dan kontrol mümkün değildir.

Helikopterin donanımı hakkında soru sorulduğunda, Ingenuity ile operasyon başkanı Tim Canham, her şeyi kontrol eden işlemcinin Snapdragon 801 olduğunu, muhteşem bir Qualcomm yongası olduğunu söyledi. 2014 yılında LG G3, Galaxy S5 veya HTC One M8 gibi akıllı telefonlarda beğeni topladı.. Bununla, bu akıllı telefonların sahip olduğu gibi 13 megapiksel sensörle fotoğraf çekebilir ve ardından bunları 30 Hz’de analiz edebilirler.

Linux Neden Masaüstü Dışında Her Şeyde Başarılıdır?

Bir merak olarak Canham, yazılım açısından şunu belirtiyor: kahramanı, Jet Propulsion Laboratory tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir çerçeveye sahip Linux tabanlı bir işletim sistemidir. (JPL), devlet kurumunun yıllar önce yayınladığı F’ (“fprime”) adlı NASA’nın (helikopterden sorumlu laboratuvar).

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/7b/2e/a2/6022aea44bd22fd264/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5d/6f/c5/6022ae863bef078f78/original/mars-2030.jpeg»}

Bu anlamda, Canham şunu hatırlıyor: herkes yazılımı uygun gördüğü şekilde kişisel olarak kullanabilirve gururla bu davanın “açık kaynak için bir tür zafer olduğunu, çünkü uçuyoruz” diyor. [el helicóptero] açık kaynaklı bir işletim sistemi ve açık kaynaklı uçuş çerçevesi ve bir gün kendin yapmak istersen satın alabileceğin hazır parçalar ile. Bu, Jet Propulsion Laboratuvarı için yeni bir şey çünkü çok güvenli ve kanıtlanmış olanı seviyorlar.

Daha fazla bilgi | IEEE Spektrumu

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler 2021, Perseverance gezicisine eşlik eden helikopterin işletim sistemi olarak kullanılması sayesinde Mars’ta Linux yılı olacak. aslen yayınlandı Genbeta Antonio Saban’ın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…