20 yıllık Mac OS X: iki elmanın hikayesi

“Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, bilgelik ve aynı zamanda delilik çağıydı; inanç ve inançsızlık çağı; ışık ve karanlık çağı; umudun baharı ve umutsuzluğun kışı. Her şeye sahiptik ama hiçbir şeye sahip değildik; doğruca cennete yürüdük ve karşı yolda kaybolduk. Tek kelimeyle, o zaman şimdiki zamana o kadar benziyordu ki, en önemli otoritelerimiz, iyi ve kötü söz konusu olduğunda, yalnızca üstün bir karşılaştırmanın kabul edilebilir olduğu konusunda ısrar ediyor.»

Charles Dickens çalışmasına bu paragrafla başlıyor “İki şehrin tarihi”karıştırdıkları birçok duygu ve karışık yollar Fransız devriminin şafağında. Hiçbir şeyin yolunda gitmediği ama her şeyin yolunda gittiği bir zaman lanet etmek sırayla mümkün. Bu karşıtlık ve bu mücadele 1990’ların sonlarında Apple’da da uygulandı; bir şirket, ihtiyaç duyduğu lider olmadan pratik olarak konsolide edilen “kendi haline bırakılan” ve şirketten atılan ölümcül yaralardan kurtuldu. kurduğu şirket.

Mac Os X 20. Yıldönümü Elma Küresi 05

Biyolojide Nobel ödüllü Paul Berg, laboratuvarındaki klinik deneyleri hızlandırmak için Steve Jobs’tan tamamen farklı bir bilgisayar istedi.

Steve Jobs ziyaret etti Paul Berg, biyolojide Nobel ödüllü bunu birkaç yıl önce üniversite kullanımı için ilk Macintosh’ları satmaya çalışırken biliyordu. Berg, laboratuvar sonuçları için haftalarca beklemek zorunda kaldığı için departmanının testlerinin yavaş temposu karşısında hüsrana uğradı. “Steve, 3 M’li yeni bir makineye ihtiyacım var: Bellek, Megabayt ve Megahertz. Ve beni hepsinden alabildiğin kadarıyla teknolojide.”.

Mac Os X 20. Yıldönümü Elma Küresi 11

Jobs, Apple’ın dışında NeXT ile iş istasyonlarına ve bilimsel alanlara odaklanan yeni ve güçlü bir bilgisayar yarattı. Ancak bu yeni donanımı daha da ileriye taşıyacak bir işletim sistemine ihtiyacı vardı: NeXTSTEP doğdu, Mac OS X’in doğduğu işletim sisteminin DNA’sı.

Berg’in Stanford Üniversitesi’ndeki ofisi kampüsteki en iyisi değildi, ancak biyolojide rekombinant DNA gibi önemli gelişmeler bundan kaynaklandı. Bugün için kullanıyoruz genetik hastalıkların ve hatta aşıların tedavisi ki çok ihtiyacımız var. Jobs’un onunla bir randevusu vardı ama o bir satıcı olarak gitmiyordu: o bir hevesliydi. Ona Apple dışında zaten başarmış olduğu bir şeyi göstermek istedi.

“Paul, istediğin makineyi yaptım. Ve ihtiyacımız olan işletim sistemi». Dosyasında ona dev bir logo gösterdi: Sonraki.

Küp

Mac Os X 20. Yıldönümü Elma Küresi 23

NextCube, zamanının en güçlü bilgisayarlarından biri olarak kabul edildi.

Jobs’ın NeXT’deki sahnesi hakkında günlerce konuşabiliriz. Birçoğu için, zaten kendi kendine dönen bir Apple’ı yerinden etme girişimi. Diğerleri için, bir bina inşa etme fırsatı daha iyi alternatif bir noktada Apple’a satabileceğini söyledi. İlk NeXT bilgisayarı (tanıdık olarak “küp” olarak adlandırılan) donanımda kasıtlı olarak piyasada olanın üzerindeydi: ancak onu çalıştıracak bir işletim sistemi olmadan bu hiçbir şey değildi. NeXTSTEP’in devreye girmesi, bu makinelerin ruhu ve bugün kullanmaya devam ettiğimiz birçok teknolojinin temeli olması büyüleyiciydi.

Steve Jobs, NeXT ile güçlü bir bilgisayar kavramını Macintosh’un ötesine taşımak istedi – ancak bunun için yeni, çok daha gelişmiş bir işletim sistemine ihtiyacı vardı.

Güçlü bir eğitim yönüne yönelik olarak, halk arasında pek ticari başarı elde etmeyen bir makineydi, ancak oldu. bazı bilim çevreleri, Berg’inki gibi: Tim Berners-Lee, örneğin World Wide Web’i bu makinelerden birinde yarattı. İşletim sistemi nesne yönelimli idi, işletim sistemini ilk kullanan sistemdi. metafor Dock’un bildiğimiz şekliyle ve geliştirme dili olarak Objective-C kullanarak kullanım kolaylığı ekledi. Bir güçlü UNIX tabanı ve BSD kaynak kodu ile Berkeley Üniversitesi’nde oluşturulan grafik arayüz, Macintosh’ta görülenleri yeni bir düzeye taşıdı: yeni grafik alt sistemi, yazıcının ekranda görülenleri aslına uygun olarak temsil etmesine izin verdi (bilimsel gösterimlerde önemli) ve tutarlı, zarif ve ayrıntılı bir tasarımdı.

Mac Os X 20. Yıldönümü Elma Küresi 10

NeXTSTEP birkaç teknolojiyi birleştirdi ve bugün Mac’lerde kullandığımız grafik metaforların çoğunu masaya getirdi. Güçlüydü, zarifti ve kullanıcı için işleri çok kolaylaştırdı.

20 Aralık 1996’da Apple, NeXT’yi satın alma niyetini açıkladı ve Jobs 1,5 milyon Apple hissesi aldı. Nakit almadı ve anlaşma yapıldı. Macintosh’un işletim sistemini değiştirmek için NeXTSTEP’i temel olarak kullanın sonra. Apple o sırada NeXT’ye dava açmış ve NeXT’nin kendilerini yalnızca ev dışı iş istasyonları oluşturmaya adayabileceği bir anlaşmaya varmıştı. Daha sonra PowerPC mimarisine taşındı ve NeXT bilgisayar sisteminin çekirdeğine dayanmasına rağmen, müşterilerin ihtiyaç duyabilecekleri ve evde kullanabilecekleri şeylere uyacak şekilde birçok yönden gelişti ve onu teknoloji ve donanım uyumluluğu açısından güncel hale getirdi. zamanın. Mac OS X’te soyadındaki X genellikle “on” olarak okunur, Mac OS 9’un evrimiUniX’ten veya hatta orijinal NeXT logosunun X’inden önemli bir miras olarak kabul edilmesine rağmen.

Mac OS X’in piyasaya sürülmesinden bu yana 20 yıl

Mac Os X 20. Yıldönümü Elma Küresi 08

Aqua’nın ilk sürümlerinden birine sahip Mac OS X, muhtemelen teknoloji dünyasındaki herhangi bir işletim sisteminin sahip olduğu en güzel grafik arayüzlerden biri.

Bugün, kod adı “Cheetah” olan ilk Mac OS X 10.0 birimlerinin piyasaya sürülmesinden bu yana 20 yıl geçti. çita. En hızlı kara hayvanlarından biri olan Cheetah ile başladığı söylenen bu sistem kodları için 10.8 versiyonuna kadar hayvan isimleri kullanılıyordu. olağanüstü vizyon.

Dickens’ın dediği gibi, kendisini yıllar önce somutlaştırdığı şeyden ayırmak isteyen bir Apple için karmaşık ve belirli bir delilik ve cüret noktası olan bir dönemdi: Steve Jobs’un sadece doğru yapmakla kalmayıp iki teknoloji üzerine çok fazla bahis oynuyordu. , o da şirketi kurtarmayı başardı. Bunlardan biri Mac OS X sürümüdiğeri, daha önce görülmemiş yeni bir ürünün duyurusu (“Bir ipucu: bu bir Mac değil”, basına açılış konuşmasına davette söylendi) ve adı teknoloji tarihine «iPod» olarak geçecek olan, Ekim 2001 sonunda sunulan.

Mac Os X 20. Yıldönümü Elma Küresi 02

Mac OS X’in bu ilk sürümü mükemmel olmaktan çok uzaktı, ancak Apple’ın önümüzdeki yıllarda keşfetmek istediği teknolojinin temelini atmak kesinlikle gerekliydi. Aqua arayüzü geldi ve başaşağı sadece dışarıya değil, tasarıma asla bahse girmeyen bir endüstri (ilk iMac’in gelişiyle) ayrıca işletim sisteminde. Mac OS X 10.0’ı ilk kez denediğimi ve kelimenin tam anlamıyla başka bir dünyada ya da en azından herkesin gittiğinden farklı bir yolda olduğumu hissettiğimi hatırlıyorum. “Onları yalamak istemenizi sağlayan harika ekran düğmeleri oluşturduk” dedi duygusal bir İşler tam olarak katarsis daha sonra bazılarının istediği Mac OS X sunumunun fotokopi.

Önizleme sürümleri, Kodiak ve Mac OS X 10.0 "Cheetah" [Especial historia Mac OS X]

Big Sur ile teknik olarak zaten macOS 11’de olduğumuz X’e zaten veda ediyoruz, ancak devam ediyoruz tasarım kavramları ve metaforlarla çalışmak 20 yıl önce o günden itibaren başladı. Kaliforniya’daki pek çok kedigil ve güzel yerden sonra gelen geri bildirimler, bugün kutladığımız işletim sistemi tarihinin de bir parçası olan yeni nesil mobil cihazların dokunsal başlangıç ​​noktası olan iOS ve iPadOS için gıda görevi gördü. Ve zevk alıyoruz.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler 20 yıllık Mac OS X: iki elmanın hikayesi aslen yayınlandı elma küresi Pedro Aznar tarafından

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…