1,6 milyon avroluk yeni Kongre web sitesi israf değil, kaçırılmış bir fırsat

Aralık 2020, diğer tartışmalar ve gerginlikler arasında, Milletvekilleri Kongresi’nin on dört yıl sonra aynı tasarımla yenilenen ve prömiyerini Anayasa Günü ile aynı zamana denk getiren yeni web sitesinin duyurulmasıyla kapandı. Söz konusu yenileme bir yıl önce gelmeliydi, ancak seçim tekrarı ve ardından gelen pandemi nedeniyle Cortes’in çifte dağılması tüm planları bozdu.

Yeniden tasarım nihayet geldi ve bu sürümlerde sıklıkla olduğu gibi, tartışmasız değildi. Danışılan gazetenin ideolojik kesimine göre, maliyeti 1,6 milyon avro olduğu için, fazla çizilmeden haber veya israfın on beşinci örneği olarak okunabilirdi. Konuşmanın geri kalanı, maliyetinin yeterli olup olmadığı veya bunun yerine Hükümetin Noel arifesinde kabuklu deniz ürünleri fiyatına hake ödeyip ödemediği konusunda bir fikir birliğine varılamayan dijital dedikodu tarihidir.

Bir yeniden tasarımdan daha fazlası, bir paradigma değişiminden daha az

Web sitesine bir bakış, en azından ilk bakışta, en azından dışarıda büyük bir yenileme olmadığını gösteriyor. En azından bu zamanlara özgü bir tasarım dili takdir edilmiyor, ancak 2010’dan önce uygulandığı gibi geçebilecek bir tasarım dili var. Farklı tarzlara cevap veren ikonlar var, tipografik bütünlük yok ve hatta sosyal ağlara kurumsal yol açan ikonlar bile var. “Her biri bir baba ve bir anneden oluşan” geleneksel ifadeye tasarımda eşdeğer olabilir.

Kongre web sitesinin ekran görüntüsü

Bu web sitesinin yeniden tasarımının çok daha derin kökleri olması ve ödemeyi bağlamsallaştırmaya başlayanlar olması mümkündür. İflas prosedürünün duyurusu, açılıştan sadece üç yıl önce ve önceki Hükümet Cortes’in başındayken, Kasım 2017’de BOE’de yayınlandı.

Temmuz 2018’de, ödül, kabul edilen şirketler listesindeki tek rakip olarak Telefónica’yı yenen ve Informática El Corte’yi hariç tutulan İngilizce, Ricoh İspanya listesinden ayrıldıktan sonra, 1,6 milyon avroya (KDV dahil) GFI Informática’ya açıklandı Everis veya Indra, diğerleri arasında.

Bunlar 30 yıl önceki bir makine için oyun yapmak için yıllarını harcayan çılgın insanlar.

Bu nedenle, idari hükümlerin özelliklerine ve teknik gerekliliklere göre yeniden tasarımın sorumluluğunu üstlenmesi gereken GFI Informática’ydı ve bu, bunun basit bir yeniden tasarımın çok ötesine geçen bir proje olduğunu zaten ima etti. Yani:

  • Yeni Kongre web sitesinin geliştirilmesi.
  • Yeni içerik yönetim aracı (CMS).
  • Web geliştirme, ön üretim ve üretim için sunucu altyapısı.
  • İçerik taşıma.
  • Dış güvenlik denetimi.
  • Projenin eğitimi ve teknolojik transferi.
  • Hem yazılım hem de donanım için teslimattan itibaren en az üç yıl garanti, bakım ve destek, telefon yardımı veya sözleşmeli ürünlerin yeni sürümlerinin hiçbir ek ücret olmaksızın teslimi dahil.

Beatriz Belmonte Röportaj

Bu yeniden tasarımın yeterli bir fiyatı olup olmadığını anlamak için çıktığımız bu yolculukta, hizmet tasarımı ve hizmet tasarımında uzman Beatriz Belmonte, devlet teknolojisirotayı değiştirmek için özlü bir cümle bırakır: «Fiyatta kalmamalıyız, çözüm kıstırmamak. Daha ucuz teklifler aramak ve sürekli ödüllerin şişirildiğini düşünmek yeterli değildir. Kamu yönetiminde tasarım yapma biçiminin değiştirilmesi gerektiğini düşünmeliyiz.ve verimliliği arayın. Yapamadığımız şey, yayınlanmış web sitelerine sahip olmak çünkü daha kötüsü hiçbir şey değil, tatmin olamayacağımız yer orası».

Ödenen bedele ilişkin değerlendirmesine gelince, bunu “görenin yapılanla aynı olmadığını dikkate alarak” yaptığını ve benzer web sitelerinden yola çıkarak, işlemsellik olmadan (ki bu parasal veya başka türden işlemlerin yürütülmesine izin vermez), «özel bir şirkete yaklaşık bir milyon avroya, belki yarım milyon avroya mal olabilir, ancak bu, spesifikasyonların sonuçlarını derinlemesine bilmeden bir tahmindir, burada lisanslar gelir , fiziksel ekipman, sunucular, barındırma, bakım…».

“Fiyatta kalmamalıyız […]kamu yönetiminde tasarım yapma biçiminin değiştirilmesi gerektiğini düşünmeliyiz»

Web ile ilgili olarak, “bu, izole edilmiş bir unsur olarak bir oluşum, diğerlerinden ayrı bir şekilde meydana gelen bir şey” olduğuna inanıyor. Senato’nun veya Vergi Dairesi’nin Sosyal Güvenlik’in internet sitesini açarsanız, her birinin farklı bir tasarımı, farklı bir etkileşim sistemi olduğunu ve her ne kadar görsel dil veya içerik düzeyinde bir şeyler paylaşsalar da göreceksiniz. tutarlılık yoktur ve deneyim genellikle felakettir, bunlar PDF’ye götüren diğer sayfalara giden basamaklı yollar oluşturan bağlantılar içeren sayfalardır ve bu bir erişilebilirlik sorunudur ».

Maria Izquierdo Röportaj

Valor Público’da strateji ve hizmet tasarımcısı olan María Izquierdo, Beatriz ile aynı fikirde. «Bu benim bakış açım ve web’in %100’üne bakmadım, genel olarak yeniden tasarım gibi görünüyor, şu anda yönetimde olanla ve dijital teknoloji ve nasıl yapılacağı konusundaki anlayış eksikliğiyle tutarlı bir şey. kamu kurumları dijital çağda işlev görmektedir’.

María, bilgilerin içeriğinin ve mimarisinin “tarama sırasında kullanıcıların çok fazla bilgi sahibi olduğunu varsaydığına” dikkat çekiyor. “PDF’lerde gömülü çok fazla bilgi var, bu da HTML’ye kıyasla bilgiyi bulmayı, kullanmayı ve korumayı zorlaştırıyor ve erişilebilirlik sorunları yaratıyor.” Ayrıca, içeriğinin görme engelliler için açıkladığı gibi, bozuk veya alternatif metin içermeyen görüntüler de vardır. Aynı şey gibi etiketlerle olur afiş arasında kurabiye.

web sitesi Kongrenin ‘eğitim portalı’nın web sitesi.

“Tipografi ve hiyerarşisi, farklı stiller ve animasyonlarla web’de tutarsız. ‘Eğitim portalı’ diğerlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Çok okunaklı değil ve metin renginin arka planla kontrastı yetersiz. Görme sorunları olan biri muhtemelen bu içeriği okumakta zorluk çekecektir. Ve görsel stil ve etkileşim türü biraz modası geçmiş, ancak bunun ikincil olduğunu anlıyorum, “diyor María. Öte yandan, görsel tasarımın “on ya da on beş yıl öncesine benzediğini, ancak bu sınırlamanın eski teknolojiden kaynaklanabileceğini, belki de tüm bunların çalışmasının zor olduğu bir altyapı kullanmanız gerektiğini” söylüyor.

Jose Luis Antunez

O zaman şu soru var Bu web sitesi kimin için?. Basına evet, sıradan vatandaşa evet… Ziyaret ettikten sonra cevaplaması zor ve hem María hem de Beatriz’in açıklamakta zorlandığı bir soru. “Bu web sitesinin bu meblağlara mal olduğunu anlıyorum, ancak vatandaşların örneğin Kongre binasında 360 derecelik bir sanal tura ihtiyacı olup olmadığını bilmiyorum. Bu değer yaratıyor mu?” diye soruyor, kendisi de bir benzetme yapan María: “kimse matkap istemiyor, insanlar duvarda resim asmak için bir delik istiyor. İnsanlar yeni bir web sitesiyle değil, bunun faydalı bir platform olduğuyla ilgileniyor.

Web’in diğer bölümleri de kaşları kaldırıyor. Etkileşim tasarımcısı José Luis Antúnez, ‘Bizi tanıyın’ bölümüne tıkladığınızda, “Kongrenin işleyişini ve işlevlerini, tarihini vb. bulmayı bekleyebileceğinizi açıklıyor. Ama hayır. Bu bölümün içeriği, bulunduğunuz yerin haritasıdır.

Konsollarda video oyunları oynama şeklimizin ne kadar değiştiğini gösteren 19 kontrol

İngiliz modeli

İspanya’nın kamu kurumlarının web sitelerini yönetme şeklini yeniden yönlendirmek için bakabileceği çok uzak olmayan ve uzun bir geçmişi olan bir örnek, Birleşik Krallık’tır. María Izquierdo onu iyi tanıyor: Anglo-Sakson ülkesinde hükümetin dijital dönüşümünden sorumlu bir departman olan Devlet Dijital Servisi için çalışıyordu. Bunun için on yıl önce orada yönetimlerin dijital dönüşümünden sorumlu özel bir bölümün açıldığını söylüyor.

İngiliz hükümeti web sitesi İngiliz hükümeti web sitesi.

«Kongre web sitesiyle, maliyeti hakkında çok fazla konuşmamamız gerektiğinin mükemmel bir örneğidir, ancak düşündüğümüz paradigmayı değiştirmek hakkında. Web sayfalarını değil, hizmetleri düşünün. On yıl önce bu konulara çok para harcandı ve bu yüzden teknolojik harcamaları kontrol etmek için o departman kuruldu.

2010 yılında Birleşik Krallık, dijital kamu alımları için kuralları değiştiren bir model oluşturdu ve bugün dijital hizmetlerin tasarımında dünya referanslarından birine sahip.

O zamandan beri, bakanlıklarımızın tüm muadilleri, diğer gereksinimlerin yanı sıra, hangi sorunu çözmek istediklerini, bu çözümün kullanıcılarının nasıl olacağını veya kodun açık olması gerekip gerekmediğini yazmakla yükümlüdür. Bu, dijital kamu alımlarını daha verimli hale getirmek için 2010 ve 2015 yılları arasında Kabine Ofisi Başkanı Francis Maude tarafından başlatıldı. Bundan sonra, tüm İngiliz hükümeti web sitelerini barındıran ve María’ya göre iç sloganı, sürekli ve sürekli güncellemeler gerektireceği gerçeğine atıfta bulunarak “hiç bitmeyecekti” olan Gov.uk web sitesi geldi. Görsel stili, ülkedeki tüm kamu kurumlarına nüfuz eden aseptik bir zarafettir.

Bugün, İngiliz hükümetinin web sitesi, Kanada veya Avustralya ile birlikte dijital kamu tasarımında dünya referanslarından biridir. Hangi yapılar İspanya’nın bu seviyeye ulaşmasını engelliyor? Diğerlerinin yanı sıra, sözleşme yapma şekli: Yapması gereken kurum bazı şartnameleri ve ihtiyaç duyduğu çözümü yazmalı, ödülü alan kişi bunu sağlamakla sınırlıdır. Şirketler spesifikasyonlara uyum sağlar. Birleşik Krallık’ta, gördüğümüz gibi, en iyi çözüm arayışı, onu uygulayacak olanın ellerine bırakılmıştır. Sorunu olandan çıkacağı varsayılmaz. İspanya’da yasal zorunlulukla, evet.

Avustralya hükümeti web sitesi. Avustralya hükümeti web sitesi.

Kanada hükümeti web sitesi. Kanada hükümeti web sitesi.

Şu anda modeldeki bu değişikliğin İspanya’da gerçekleşeceğine dair hiçbir işaret yok ve bu da diğer ülkelerde olduğu gibi her kurumun web siteleri arasında görsel bir dil ve homojen yapılar. Kongre, Senato, Vergi Dairesi, farklı bakanlıklar, Moncloa, Zarzuela, özerk topluluklar, konseyler… Bugün hepsi kendi kodları ve içerik hiyerarşileriyle tamamen heterojen. Bu gelene kadar, yalnızca modelde devam eden nihai yeniden tasarımları görebileceğiz.

İtibaren Xataka Cevap alamadan bu yazı için açıklamalarını almak için GFi Informática ile iletişime geçmeye çalıştık.

– Haberler 1,6 milyon avroluk yeni Kongre web sitesi israf değil, kaçırılmış bir fırsat aslen yayınlandı Xataka Javier Lacort tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…