15 Fransız Bir Mağarada 40 Gün Geçirdi Zamanın İzini Tamamen Kaybettiler: Sadece 30 Gün Olduğunu Düşündüler

Bir grup insan Güneş’le, saatlerle veya herhangi bir zaman ölçüm aracıyla temas kurmadan birkaç hafta geçirirse ne olur? Günler geçtikçe, onlara yardım edecek hiçbir ipucu bulamadan zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar. Son zamanlarda 15 Fransızdan oluşan bir grup deneyi gerçekleştirdi. 40 gün boyunca neredeyse bir ay geçtiğini düşündüler.

The Guardian’a göre, Deep Times deneyi 24 Nisan Cumartesi günü yerel saatle 10:30’da sona erdi. Fransa’nın Ussat les Bains kentindeki Lombrives mağarasından güneş gözlüğü takan on beş gülümseyen insan çıktı. Güneşin ışığını görmeden 40 gün geçmişti ve sonunda deney bitti.

{«videoId»:»x80fepe»,»autoplay»:true,»title»:»Uykunun arkasındaki bilim ve vücudumuz üzerindeki etkileri»}

Deney, kendi web sitesine göre, insanların alışılmış ipuçlarının dışında senkronizasyonu yeniden yaratmak için nasıl uyum sağladığını ve birlikte çalıştığını anlamaya çalışır. (Güneş, saatler, takvimler…). İnsan Uyum Enstitüsü tarafından yürütülmüştür ve bununla ilgili her türlü bilgiyi çıkarmak için yaklaşık 50 araştırma protokolü içermektedir.

Bize rehberlik edecek güneş olmadan

Deneyin bir mağarada yapılmasının nedeni, güneş ışığı ile herhangi bir temastan kaçının ve diğer zaman göstergeleri. Ekip tamamen yapay ışığa bağlıydı ve teknolojik aletlere sahip olmalarına rağmen onlara rehberlik edecek bir saat yoktu ve dış dünyayla bir bağlantı yoktu.

ekran görüntüsü 1

Dışarı çıkıp ne kadar zaman geçtiği sorulduğunda, çoğu 30 gün civarında olduğunu söyledi. Hatta biri 23 gün dedi. Test ekibinin kaçırdığı fazladan on gün, vücutlarının zamanın nasıl geçtiğini anlamamasından kaynaklanıyordu. bir tür rehberleri yoksa, iç döngüler düşündüğümüz kadar iyi değil gün doğumu ve gün batımı gibi.Bununla ilgili başka kanıtlar zaten vardı.

Deneye katılanlar herhangi bir saat veya rehber olmadan ne zaman uyuyacaklarını, yemek yiyeceklerini veya ne yapacaklarını belirlemek için bedenlerinin kendi sinyallerine güvenmek zorundaydılar. Ekip, gerçekleştirdikleri uyku döngülerine göre 30 günün geçtiğini düşündü. Buradaki ilginç şey, (gerçek zamandan farklı olsa bile) hepsi arasında az çok uyku senkronizasyonu yapmayı nasıl başardıklarıdır.

ekran görüntüsü 3

Katılımcıların tahminlerine göre, her gün yaklaşık 32 saat sürecektir. Deneyin ilk günleri muhtemelen çok daha kesin ve 24 saate yakındı, ancak zaman geçtikçe bu günler uzadı ve kesinlikle daha çok yayılırlardı.

Sirkadiyen Ritim Problemi: Gündüz Uyumanızı İsteyen ve Tüm Gece Uyanık Kalmanızı Sağlayan Bir Bedene Sahip Olmak Nasıl Bir Şeydir?

Bunun gibi deneyler yapılabilir vücudumuzun nasıl çalıştığını ve çevreye nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamaya yardımcı olur bulunduğu yer. Yakın gelecekte gerçek bir uygulama mı? Günlerin burada olduğu gibi 24 saat sürmediği Ay veya Mars gibi Güneş Sistemi’ndeki diğer yerlerde yaşam.

Yoluyla | The GuardianDaha fazla bilgi | Derin Zaman

– Haberler 15 Fransız Bir Mağarada 40 Gün Geçirdi Zamanın İzini Tamamen Kaybettiler: Sadece 30 Gün Olduğunu Düşündüler aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…