100’den fazla üst düzey uzmana pandeminin ve koronavirüsün geleceği hakkında ne düşündüklerini sordular: yanıtladıkları şey buydu.

Pandemi ile geçen bir yılın ardından, ilginç bir paradoks var: 12 aydan çok daha uzun bir süre önce pek çok şey biliyoruz; ama gelecekle ilgili hemen hemen her şey hakkında devasa şüphelerimiz var. Aşıların gelişi ve İsrail gibi ülkelerin iyi sonuçları bizi iyimser kılıyor ama Önümüzdeki aylarda ve yıllarda ne beklemek mantıklı?

‘Nature’ dergisi, koronavirüs ile çalışan 119 immünolog, bulaşıcı hastalık araştırmacısı ve virologdan oluşan bir anket yayınladı. Sonuçlar, hala bir anket olmasına rağmen, her bir profesyonelin olası önyargılarını kontrol etmemize yardımcı oluyor ve bize pandeminin geleceğinin “savaş alanından” nasıl göründüğüne dair çok ilginç bir genel bakış.

Virüs üzerinde çalışan uzmanlar ne düşünüyor?

Sj Objio 8hhxo3iyuu0 Unsplash

giriş, neredeyse %90’ı SARS-CoV-2’nin endemik olacağını düşünüyor. Başka bir deyişle, önümüzdeki yıllarda dünya çapında dolaşmaya devam edecek. Daha kesin olmak gerekirse, %60’ı bu endemik geleceğin çok olası olduğuna, %29’unun olası olduğuna, %5’inin olası olmadığına ve %1’i ise çok olası olmadığına inanıyor. Evet, ankete katılanların %6’sı bunu kesin olarak tahmin etmek için yeterli bilgi olmadığını düşünüyor.

Dünyayı fetheden koronavirüsün Avrupa mutasyonu: SARS-CoV-2 proteinindeki küçük bir varyasyon pandeminin gelişimini nasıl değiştirdi?

Bunun muhtemel olduğunu düşündükleri sorulduğunda, biraz daha fazla fikir çeşitliliği görüyoruz. virüsü bazı bölgelerden yok edebiliyoruz. orada olsa da %35 ihtimal dışı görüyor ve %17’si pek olası değil, %39’u olası görüyor (%25) veya çok olası (%14). Bu durumda kararsızların oranı %10 civarındadır.

“Bu virüsü şu anda dünyadan yok etmek, Ay’a bir sıçrama tahtası inşa etmeyi planlamaya çok benziyor. Gerçekçi değil” dedi Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi’nden epidemiyolog Michael Osterholm.

Virüsün endemik olmasına yardımcı olabilecek temel faktörler sorusu da çok ilginç görünüyor. Bu soruda araştırmacıların çoğunluğu bunların virüsün bağışıklık tepkisinin kaçış mekanizmaları (%71), hastaların zayıflamış bağışıklığı (%59) ve aşının dağıtım sorunları (%45) olacağına inanıyor. İyi haber şu ki, sadece %14’ü hayvan rezervuarlarının büyük bir sorun olacağına inanıyor.

Birçok olası senaryo var ve bu senaryoların kristalleşebileceği birçok yol. Cevaplarda bunu gösteriyor. Bununla birlikte, bir bütün olarak bakıldığında, cevaplar koronavirüsün (daha fazla veya daha az virülansa sahip) hala aramızda olduğu bir dünyada birleşiyor gibi görünüyor. Ayrıntılar büyük ölçüde bugün ne yaptığımıza bağlıdır.

Resim | Prasesh Shiwakoti Lomash

– Haberler 100’den fazla üst düzey uzmana pandeminin ve koronavirüsün geleceği hakkında ne düşündüklerini sordular: yanıtladıkları şey buydu. aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…