0 AD, açık kaynak Age of Empires, 3 yıl sonra güncellenir

Age of Empires, şüphesiz, video oyunları tarihindeki en ikonik RTS (gerçek zamanlı strateji) oyunlarından biridir. Microsoft tarafından geliştirilen bu oyun, özellikle remaster’larından sonra, mükemmel ünvana ikinci bir hayat vermek isteyen tüm dünyada hala çok sayıda oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Bu oyunun başarısı elbette diğer firmaların oyun stilini klonlamasına ve buna benzer birçok oyunun ortaya çıkmasına neden olacaktı. Beklemediğimiz şey, en iyi AoE klonlarından birinin bir OpenSource topluluğunun elinden çıkmasıydı: bu doğru 0 AD.

Orman Yangını Oyunları 0 AD’nin geliştirilmesinde işbirliği yapan bir grup gönüllü geliştiriciden oluşan bir şirkettir. Bu oyunda kendimizi eski bir uygarlığın liderinin yerine koyuyoruz. Ve bu nedenle, askeri bir güç oluşturmak ve düşmanlarımıza hükmetmek için gerekli kaynakları toplamalıyız.

Oyun için hiçbir ücret talep etmeyen bağımsız bir geliştirici olarak oyundan çok fazla bir şey bekleyemezsiniz. Ancak, Mayıs 2018’den beri bu oyunun yeni versiyonlarını görmediğimiz doğrudur ve bu da birçok kişinin oyunun terk edildiğini düşünmesine neden olmuştur. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen sonunda Alpha 24’ü aldık. Gerçek şu ki, hem grafiklerde hem de oynanışta en ilginç değişikliklerle dolu.

0 AD Alpha 24’teki Yenilikler

Bu oyunda bulduğumuz yeniliklerden ilki her şeyin yeniden dengelenmiş olması. Medeniyetler için yeni parametreler bulabiliriz, kahramanların ve kalelerin kullanımındaki iyileştirmeler artık istilacılara karşı daha fazla koruma sağlıyor.

Büyük bir şehir yaratmayı seven kullanıcılar için binalar artık çok daha kolay yan yana yerleştirilebilir. Bu, sonunda gerçeğe dönüşen çok talep edilen bir özellikti.

Oyunun grafikleri de iyileştirildi. Ve bunun için geliştiricilerin uyguladığı şey, pürüzsüzleştirme olmadan grafikler, bir FXAA filtresi veya GPU’muz yeterince güçlüyse bir MSAA isteyip istemediğimizi seçmemize izin verecek yeni bir oluşturucu oldu. Kontrast uyarlamalı keskinleştirme filtresi de dahil edilmiştir. Bu iyileştirmelerin keyfini çıkarmak için OpenGL 3.3’ü destekleyen bir bilgisayar önerilir.

0 AD Alfa 24 İşleme

Bulabileceğimiz diğer ilginç değişiklikler şunlardır:

  • Belirli işlevler için yeni klavye kısayol düzenleyicisi.
  • Ordu eğitim sistemlerinde iyileştirmeler.
  • Durum efektleri ve buna “mod” ekleme olasılığı.
  • Çok oyunculu maçlar ve devasa 4v4 maçlar için lobi iyileştirmeleri.
  • Kaynaklara göz kulak olmak için kullanıcı arayüzündeki iyileştirmeler.
  • Yeni, daha sezgisel harita tarayıcısı.
  • Kalıntılar için yeni açıklamalar.
  • Birim davranışlarında iyileştirmeler.
  • Yeni sanatlar ve modeller.
  • Çatışmalar için yeni haritalar.

Ve elbette, hataları gideren ve oyun performansını ve kararlılığını artıran bir dizi dahili değişiklik. Alfa 24 of 0 AD’ye gelen tüm değişiklikler hakkında buradan daha fazla bilgi edinebiliriz.

Age of Empires alternatifini indirin

Oyun tamamen ücretsizdir. Bilgisayarımıza indirmek ve üzerinde oynayabilmek için kesinlikle herhangi bir ücret ödememize gerek yok. Bu son sürüm, denemek isteyenler için aşağıdaki bağlantıdan kullanılabilir.

Windows için bir sürüm, Linux için başka bir sürüm ve hatta macOS için üçüncü bir sürüm bulabiliriz. Böylece kullanacağımız işletim sistemi bir sıkıntı olmayacaktır. Windows’ta oynayabilmek için gereksinimler arasında 3 GHz işlemci, 2 GB RAM ve OpenGL 1.3 ile uyumlu bir grafik kartı yer alıyor. Linux’ta gereksinimler çok daha düşüktür.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…