Mehmetçik vakfı bağış
İstanbul Tarihi

Yerebatan Sarnıcı Ticaretin ve Sanatın Alanı

Yerebatan Sarnıcı

Mehmetçik vakfı bağış

Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından M.S 527 yılında yaptırılmaya başlanan Yerebatan sarnıcının yapımı M.S 656 yılında tamamlanmıştır.Yerebatan Sarnıcı ticaret ve sanat alanı olarak inşa edilmiştir. İmparator Justinian zamanında su ihtiyacını karşılamak amacıyla sarnıca dönüştürülmüştür. İçerisinde çok fazla sütun  bulunduğu için “Yerebatan Sarayı” ismide kullanılmaktadır. Uzunluğu 140 metre, genişliği ise 70 metre yi bulan sarnıç zamanında çevrede yaşayan sakinlerinin su ihtiyacını gidermiştir. 1453 yılında İstanbulun alınmasından sonra bir müddet kadar daha su dağıtımı için kullanılmış sonrasında ise emekliye ayrılmıştır.Nedeni ise İslami kaidelerin temizlik esasları gereği durgun su yerine akar vaziyetteki suyu tercih eden Osmanlının şehirde kendi su tesislerini kurduktan sonra kullanmadı.

Yerebatan sarınıcı Osmanlı İmparatorluğu dönemin de 2 defa onarılmıştır. 1987 yılında ise tekrardan temizlenip turistik ziyaret yeri olarak kapılarını bizlere açmıştır.

Hiç şüphesiz Yerabatan sarnıcı ilginç kılan özelliklerinden biri sarnıcın içerisinde Roma döneminin heykel şaheserlerinden Medusa Başının sarnıç içerisindeki sütunlarda kullanılmış olmasıdır. Çeşitli mit ve efsanelere konu olan Medusa Başı bu görkemli tarihi eserin değerine değer katmaktadır.

Şuan da müze olarak kullanılmakta olan sarnıc aynı zamanda pek çok ulusal ve uluslar arası çapta etkinliğe ev sahibi yapmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir