Mehmetçik vakfı bağış
CamilerTarihTarihi Camiler

Sultanahmet Camisi’nin Tarihi Güzellikleri

Tarihi Güzellikleri ile Sultanahmet Camii

Mehmetçik vakfı bağış

Sultanahmet Camisi

Sultanahmet Camisi, Ülkemizin en önemli birkaç camisinden bir tanesidir. Ülkemizde ki en ünlü camilerden bir tanesi olup İstanbul ilimizde bulunmaktadır. Ülkemiz de yaşayan bütün insanlarca ismi duyulan ve bilinen camilerden bir tanesidir.

 Sultan Birinci Ahmet tarafından yaptırılan cami; medrese, darülkurra, sıbyan mektebi, türbe, arasta, dükkanlar, hamam, darüşşifa, imaret ve üç sebilden oluşmaktadır. 1609-1620 yılları arasında Mimar Sedefkar Mehmed Ağa tarafından yapılmıştır.
 Ülkemizin yapılmış olan ilk 6 minareli camii olma özelliğine sahiptir. (Günümüzde bu cami ile birlikte toplam 4 camimiz 6 minarelidir) Minarelerin 4 tanesi cami kenarında iki tanesi ise avludadır. Cami köşelerinde bulunan 4 minare 3 şerefeli olup avluda bulunan 2 minare 2 şerefelidir.
Caminin duvarlarında ikinci pencere arasına kadar mavi renkli İznik çinileri yoğun bir şekilde bulunduğu için camii,Mavi Camii olarak da bilinmektedir.Caminin duvarlarını 21 bin 43 adet göz alıcı İznik Çinisi bulunmaktadır.Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir.Minarelerde camiyi yaptıran Sultan Ahmet’in 16.Osmanlı padişahı olması sebebiyle 16 adet şerefe bulunmaktadır.Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Sultan I. Ahmet’in mezarı da cami bahçesine bitişik biçimde inşa edilmiştir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Close
Translate For »