Mehmetçik vakfı bağış
Mesire Alanları

Doğa ile Baş Başa Polonezköy Tabiat Parkı

Mehmetçik vakfı bağış

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy tabiat parkı, İstanbulun tüm bitki türlerini içinde barındırır. Şehirden uzak bir doğanın içinde kaybolunabilecek bir cennetin köşesi gibidir. Bitki türlerine örnek olarak çam türleri, kestane, gürgen, meşe, kayın, ıhlamur ve alt tabakada ise defne, kocayemiş, karayemiş, dağ muşmulası, geyikdikeni, ateş dikeni verilebilir.

Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde Geyik – Karaca Üretme ve Sülün – Keklik Üretme İstasyonu  İstasyonu bulunmaktadır. Ayrıca Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde birçok hayvan çeşidi bulundurmaktadır. Bu çeşitlere örnek olarak da kızıl geyik, karaca, yaban domuzu, çakal, baykuş gibi hayvanlar verilebilir.

Piknik, kamping, trekking, oryantring, yürüyüş – koşu ve bisiklet yolu bulundurmakla birlikte köyde birçok turizm tesisi de bulunmaktadır. Türkiye’de Polonyalıların yaşadığı bu köy, sosyolojik ve coğrafi açıdan ilk duyulduğunda insanlara biraz ilgi çekici gelmektedir.

 

Polonyalıların çoğunlukta olduğu bu köyde, farklı kültür ve hayat tarzının yansımaları görülmektedir. Özellikle hafta sonları için ideal olan camping alanları mevcuttur. Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği bu park, Gustave Flaubert, Fransz List ve daha birçok ünlü ismi ağırlamıştır.

Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde Zofia Teyze’nin Hatıra Evi bulunmaktadır. Bu evde köy tarihçesi ve eski fotoğraflar sergilenmektedir. Köy hakkında bilmek istediklerinizi burada öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ağaç oyma heykeller ve resim sergileri ve resitaller gibi kültürel etkinliklere katılarak hoş vakit geçirebilirsiniz. Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde bulunan Tarihi Köy Kilisesi ve Kültür Evi görülmeye değer yerlerdendir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir