Mehmetçik vakfı bağış
TarihTarihi ve Mimari Yerler

Neva Şalom Sinagogu ve Tarihi

Adı “Barış Vahası” anlamına gelen Neva Şalom Sinagogu, Beyoğlu Kuledibi’nde Büyük Hendek Caddesi’nde inşa edilmiştir.

Mehmetçik vakfı bağış

Adı “Barış Vahası” anlamına gelen Neva Şalom Sinagogu, Beyoğlu Kuledibi’nde Büyük Hendek Caddesi’nde inşa edilmiştir. Musevi cemaat lideri Marsel Franko; Birinci Karma Musevi ilkokulu’nun jimnastik salonunu sinagog olarak düzenletip, 26 Eylül 1938 yılında Musevilerin dinsel yılbaşıları olan “Roş-Aşana’da açtırmıştır.  Ama gerekli yasal izinlerin eksikliğinden dolayı, daha sonraki dönemde İstanbul Valiliği sinagogun eski durumuna dönüştürülmesi kararını alır.

1949 yılına gelindiğinde, gerekli yasal izinlerin çıkmasıyla birlikte ve proje çalışmalarına başlanır. Sinagog için hazırlatılan projeler arasında İTÜ’den yeni mezun olmuş Elio Ventura ve Bernard Motola’nın projeleri kabul edilir ve yapı 25 Mart 1951 yılında, bu uzun uğraşlar sonrası ibadete açılır.

Sinagogun tavan örtüsü kubbedendir. Bu kubbenin mimari hesapları ünlü Badin’e yaptırılmış ve kubbe ünlü kartonpiyer ustası Garbis Usta’ya döktürülmüştür. Sinagogun vitrayları Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizilmiş ve özel camlar İngiltere’den getirilmiştir. Mermer döşemeler ise oniksten hazırlanmıştır.

Neva Şalom Sinagogu, 6 Eylül 1986 yılında ve 15 Kasım 2003’te iki kez bombalı saldırıya uğramış ve bu saldırılar sonrası restore edildikten sonra tekrardan ibadete açılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close