Mehmetçik vakfı bağış
Tarihi ve Mimari Yerler
Trending

Malta Köşkü

Malta köşkü, Yıldız Parkı içinde, Yıldız Sarayı`nı parktan ayıran duvarın doğu yönünde yer alır. Sultan Abdülaziz Dönemi`nde Çırağan Sarayı`nın arka bahçesi olan koruda iki tane seyir ve istiharat köşkü yapılmıştır. Kuzey yönünde geniş manzaralı bir terasa oturan iki katlı binaya da Malta Köşkü adı verilmiştir.

Mehmetçik vakfı bağış

Malta köşkü, Yıldız Parkı içinde, Yıldız Sarayı`nı parktan ayıran duvarın doğu yönünde yer alır. Sultan Abdülaziz Dönemi`nde Çırağan Sarayı`nın arka bahçesi olan koruda iki tane seyir ve istiharat köşkü yapılmıştır. Kuzey yönünde geniş manzaralı bir terasa oturan iki katlı binaya da Malta Köşkü adı verilmiştir. Malta isminin nereden geldiği tam bilinmemekle beraber, fethedilen veya fethe teşebbüs edilen yerlerin isimlerinin saray içinde mekanlara isim olarak verme geleneğinden geldiği tahmin edilmektedir. Sultan Abdülhamid bu köşkü sonradan Yıldız Sarayı`na bağlatmış, saray halkı tarafından koru geçişlerinde dinlenme ve ziyaret yeri olarak kullanılmıştır.

Yıldız Sarayı`nın diğer köşkleri gibi Malta Köşkü de önemli tarihi olaylara sahne olmuştur. Ali Suavi`nin 1878`de V. Murat`ı tahta çıkarmak üzere tertiplediği Çırağan Baskını amacına ulaşamayınca, Abdülhamit, Sultan Murat`ı güvenlik gerekçesiyle Malta Köşkü`nde gözetim altına almıştır. Mithat Paşa`nın yargılanması Malta Köşkü` nün arkasındaki düzlükte kurulan çadırda yapılmıştır.

Malta Köşkü. Abdülhamit` in hal ve sürgün edilmesini takiben 40 yılı aşkın süre boş kalmıştır. 1941 yılında Yıldız Sarayı`nı ayıran büyük ara duvarın deniz tarafına düşen kısmında kalan geniş koruluğa, Yıldız Parkı adı verilmiştir. Aynı sene içinde Park, Maliye Bakanlığı`nca İstanbul Belediyesi`ne devredilmiştir.

Kaynak: www.ibb.gov.tr

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate For »