Mehmetçik vakfı bağış
MekanlarTarihi ve Mimari Yerler

İstanbul’un Mükemmel Mimarisiyle Ünlü 10 Yalısı

İstanbul doğal güzellikleriyle olduğu kadar mimarisiyle de ünlü bir şehirdir. İstanbul’un en güzel mimari yapılı 10 yalısını sizler için listeledik.

Mehmetçik vakfı bağış

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Yeniköy’de ihtişamıyla bilinen Said Halim Paşa Yalısı hem iç hem de dış mimarisiyle İstanbul’un en meşhur yalıları arasındadır. Yalının manzarası İstanbul Boğazı’nı gözler önüne sermektedir. Birçok filme ev sahipliği yapmış olan yalının yapım tarihi ise 19. Yüzyılın sonlarına dayanmaktadır.

Esma Sultan Yalısı

Esma Sultan Yalısı

Buram buram tarih kokan Esma Sultan Yalısı Ortaköy sahilde yer almaktadır. İstanbul Boğazı’nın bütün güzelliklerini yansıtan bu yalı birçok organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı Dönemi’ne dayanan tarihi, yeşil ve mavinin uyumu ile bu yalı da en ünlü İstanbul yalıları arasındadır.

Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Üsküdar sahilinde bulunan Ahmet Fethi Paşa Yalısı aynı zamanda Pembe Yalı ismiyle de tanınmaktadır. En pahalı yalılar listesine giren bu yalı aynı zamanda en ünlü İstanbul yalıları arasında da yer alır.

Fuat Paşa Yalısı

Fuat paşa yalısı

Sarıyer’de yeralan ve 18. Yüzyıl Osmanlı Dönemi’nde yapılmış olan Fuat Paşa Yalısı Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Bu meşhur yalı hem konum itibariyle hem de ihtişamıyla en ünlü İstanbul yalıları arasında yerini almaktadır.

Hıdiva Yalısı

Hidiva Yalısı

Bir diğer adı Emine Valide Paşa Yalısı olan bu yapı II. Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır. Bebek Koyu’nun ortasında yeralan yalı, günümüzde Mısır Başkonsolosluğu Binası olarak kullanılmaktadır. Görkemli bir görüntüsü olan yapı mimarisiyle göz dolduran yalılar arasında gelmektedir.

Gül Sultan Yalısı

Gül Sultan Yalısı

Beylerbeyi’nde İstanbul manzarasının doyasıya hissedildiği yalılardan birisi de Gül Sultan Yalısı’dır. İstanbul’un iki köprüsünün arasında zarif pembe gül rengiyle hayran olunacak bir yapı olan Gül Sultan Yalısı aktif olarak birçok organizasyona ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Kıbrıslı Yalısı

Kıbrıslı Yalısı

Üsküdar’da bulunan ve en geniş cepheli boğaz yalısı olan Kıbrıslı Yalısı geçmişte birçok ünlü yazarın toplantılarını yaptığı mekanlar arasında gelmektedir.

Hasip Paşa Yalısı

Hasippaşa Yalısı

Beylerbeyi’nde bulunan yalılardan bir diğeri Hasip Paşa Yalısı’dır. Mimari bakımından da en gösterişli yalılar arasında yeralan bu yalı İstanbul ile özdeşleşmiş yapılardandır.

Kont Ostrorog Yalısı

Kont Yalı Yalısı

Kandilli’de bulunan yalı en güzel manzaraya sahip yapılar arasında gelmektedir. Mimarisi ile dikkat çeken yalı İstanbul’un meşhur yalılarındandır.

Ahmet Afif Paşa Yalısı

Ahmet Afif Paşa Yalısı

Birçok diziye ev sahipliği yapmış, ünlü kişileri ağırlamış olan Ahmet Afif Paşa Yalısı Sarıyer’de boğaza nazır bir yalıdır. Özellikle dışarıdan görüntüsü ile büyük bir ilgi gören meşhur yalılar arasında yer almaktadır.

Kaynak/ http://www.istanbul.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close