Mehmetçik vakfı bağış
BlogKorular

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi

Mehmetçik vakfı bağış

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı filmlerini sevmiyor ya da üzerinden kaç yıl geçerse geçsin defalarca izlememize rağmen her izleyişinde gülmüyor muyduk? Hababam Sınıfı filmlerinin çekildiği yer, Anadolu Yakası’nın ikinci en büyük yeşil alanı Validebağ Korusu içerisinde yer alan, Adile Sultan Kasrı. Kasır, 1853 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından, kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılmıştır. Günümüzde Öğretmen Evi olmuş bu köşk, konaklama yapmak isteyenlerin kala bileceği bir yer halinde.Aynı zamanda köşk içerisinde restoran da bulunuyor, bu tarihi ortamda hababam sınıfı aklımıza gelerek gülümseyerek yemek yemek isterseniz gidebilirsiniz.Güncel fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

1975, 76, 77 ve 78 yıllarında, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı Hababam Sınıfı filmleri, köşkte yer alan ve sınıf haline getirilmiş odada çekildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü ve filmlerde yer alan oyuncular la dört aylık uğraşlar sonucunda, bu sınıf müze haline getirildi. Köşkün diğer alanları da filmde kullanılmış ancak bu bölümler maalesef ziyarete kapalı durumda ilerleyen zamanlarda belki kullanıma açılabilir.

Müzeye giriş ücreti 2lira(Fiyatlar artmadıysa) ve 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Müze içerisine girildiğinde İnek Şaban ve Düdük Necmi’nin bal mumu heykelini görebilirsiniz.

İlk açıldığı zamanlarda Kel Mahmut ve Hafize Ana heykelleri de varmış lakin gerçeğe benzemediğinden ve şikayetlerden dolayı kaldırılmış belki de şuanda yenileri yapılmış ve orada ziyaretleri bekliyor olabilir.

Kendinizi o dönemde hissetmek ve filimin tiplemelerini tekrar hatırlamak için güzel bir iş yapılmış daha iyi olabilirdi diyebiliriz. Lakin hoşnut olunabilecek bir müze halindedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close