Mehmetçik vakfı bağış
Mesire Alanları

Doğanın kalbi Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Mehmetçik vakfı bağış

Belgrad Ormanı

Günümüzde İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün idari sınırları içinde kalan Belgrad Ormanı, 1956 yılında bir mesire ve piknik alanı olarak düzenlenerek halka açılmış ve İstanbulluların kullanımının’a sunulmuştur

Belgrad Ormanı İsimi Nereden Geliyor?

1521 yılında Sırbistan seferinden dönerken yanında pek çok Sırp esiri de yanında getiren Kanuni Sultan Süleyman, esirleri orman içerisinde bir köye yerleştirilmesini söylemiştir. Bu köye de Belgrad Köyü denmiştir. Belgrad Ormanının adı buradan geliyor.

Kısaca Belgrad Ormanınında görülmesi gereken yerler.

Belgrad Ormanının zaten başlı başına kendisini görmeniz gerekiyor. Ancak içerisinde saklı kalmış pek çok hazine bulunuyor. Burası gerçekten de şehrin ortasında bir vaha misali. Belgrad Ormanında görülmesi gereken önemli yapılar ise hiç şüphesiz bentler, yani su kemerleri. 1600’lü yıllardan 1800’lü yıllara kadar yapılmış 6 tane bent yer alıyor Belgrad Ormanında. Bunların arasından Büyük Bent’i kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. İçlerinde en genç bent olan Sultan Mahmut Bendi de görülmeye değer. Bunlara ek olarak, ormanın içerisinde bulunan gölün kenarındaki tahta iskele, henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş. Burada şahane fotoğraflar çekebilirsiniz.

Belgrad Ormanının Yapısı

Denizden yüksekliği fazla olmamasına karşın yoğun yağış alan bir bölge olan Belgrad Ormanı, Orta Avrupa ve Akdeniz iklimleri arasında geçiş özelliği göstermektedir. Ormanın bu niteliği, farklı bitki türlerinin aynı alanda iç içe büyümesine olanak sağlamaktadır. Ormanın bitki varlığı genel olarak kışın yaprağını döken ağaç ve çalılardan oluşmaktadır. Sapsız meşe, ormandaki baskın ağaç türüdür.

Belgrad Ormanı, İstanbul ve çevresinde canlı varlığı açısından da önemli bir bölgedir. Çok sayıda kuş, sürüngen ve memelinin doğal yaşama ortamıdır. Ormana yönelik koruma tedbirleri ve hayvanlar için koyulan av yasaklarıyla, tehlikede olan türler burada rahatça üreme olanağı bulabilmektedir

Su varlığı bakımından da oldukça zengin bir coğrafyası olan Belgrad Ormanları, irili ufaklı pek çok akarsuya ev sahipliği yapmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir