Mehmetçik vakfı bağış
Blog

Evlerin Arasındaki Tarih Arcadius Sütunu

Arcadius Sütunu Tarihi

Mehmetçik vakfı bağış

Arcadius Sütunu

İstanbul’un önemli anıtlarından olan Arcadius Sütunu, Cerrahpa­şa, Haseki Kadın sokağında yer alı­yor lakin yapılaşma ve zaman hırpalayarak evlerin arasına sıkışmış durumda. Tarihçi Teofanes’in yazdığı­na göre, bu sütunu 403 yılında İm­parator Arcadius (395-408), babası­nın ve kendisinin savaş zaferleri anısına dikmek istemiş ama bunu tamamlamaya ömrü vefa etmemiş­ti. Sütunu, Arcadius’un oğlu II. Te­odosius (408-450) tamamlamış ve üzerine de babasının heykelini koy­durmuştu. Arcadius, Büyük Roma İmparatorluğunu doğu ve batı ol­mak üzere ikiye ayıran İmparator I. Theodosius’un oğluydu. Theodosius, Batı Roma’yı oğlu Honorius’a, Doğu Roma’yı da diğer oğlu Arca­dius’a vermiş.

Günümüze dört köşe kaidesin­den başka bir şey kalmayan bu anıtın yüksekliği 35, kaidesiyle bir­likte 50 metreydi. Sütunun içinde 223 basamaklı taş bir merdiven harap olmadan önce yer alıyormuş. Sütun yukarıdan aşağıya sarmal bir şekilde kabartma resim­lerle süslüymüş.

 

Bu resimlerde Ar­kadius ve Thedosius’un Gotlar’a karşı kazanmış oldukları zaferler anlatılıyor. Zamanımıza bu ilgi çekici kabartmalardan bir şey kal­mamış, ancak Davutpaşa İskelesi civarında 1874 yılında denizden çı­karılan, savaş sahneleri içeren ba­zı kabartmaların bu sütuna ait oldu­ğu iddia edilmişti. Justinianus (527-563) devrindeki bir fırtına sütunun üstündeki heykeli yere düşürdü. 740 yılı depremiyle ciddi hasar gör­dü. Sütunun III. Sultan Ahmed (1703-1730) zamanına kadar ayakta kaldığı tahmin ediliyor. Bu yıllarda çevresi için tehlikeli bir hale geldiği için yıktırılmış, ancak kaidesine do­kunulmamıştı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close