Mehmetçik vakfı bağış
İstanbul TarihiMekanlarTarihi ve Mimari Yerler

Şehirle iç içe Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

Mehmetçik vakfı bağış

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı ,Güzelce Hisarı da denilmektedir Göksu deresinin boğaza döküldüğü yerdedir şuanda Hisarın içinde yollar geçmektedir.

Anadolu hisarı, 7 bin metrekarelik bir alana, Boğazın en dar noktası olan bölgesine Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans’la birlik olup Karadeniz’de koloniler kurmuşlar. Bu sebeple, Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımıştır. Aynı durum Osmanlılar için de söz konusu oldu. Karşı sahilde, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Rumeli Hisarı’nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir.

Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İç kale, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında, bir giriş kapısı bulunmadığı için, kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu.

İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre; kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2.5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği menfezler bulunur. Anadolu Hisarı’nın asıl kalesinde ve iç surlarında, araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır.

Anadolu Hisarı, İstanbul’un fethinden sonra askeri önemini yitirmiş, çevresi zamanla bir yerleşim bölgesi durumuna gelmiştir. Bugün bazı bölümleri yıkık olan Anadolu Hisarı’nın ortasından yol geçmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Close
Translate For »